Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Skupova Plzeň nabídne setkání s dvorním loutkářem Tima Burtona i možnost vyrobit si vlastní loutku

Kultura

  14:00
PLZEŇ - Na letošní mimořádný ročník festivalu Skupova Plzeň přijede v září dvorní loutkář režiséra Tima Burtona Peter Saunders. Při své první návštěvě v Česku ukáže návštěvníkům festivalu své originální filmové loutky a nabídne i tvůrčí dílny. Skupova Plzeň se koná jako bienále, letos je ale kvůli programu Evropského hlavního města kultury (EHMK) Plzeň 2015 mimořádně mimo dvouletý rytmus a není soutěžní. Nabídne to nejlepší z loutkového divadla čtyř kontinentů.,

Z filmu Mrtvá nevěsta Tima Burtona. foto: Warner Bros

„Peter Saunders a jeho ateliér McKinnon and Saunders spolupracoval s Timem Burtonem na filmech Mrtvá nevěsta, Mars útočí nebo Frankenweenie, ze Saundersovy dílny však vzešli i další slavní hrdinové animovaných filmů, například Bořek Stavitel, postavy ze snímku Fantastický pan Lišák, Slepičí úlet, Pošťák Pat či loutky z mistrovských děl mága britského loutkového filmu Barry Purvese,“ uvedl ředitel festivalu Jakub Hora.

Saunders se návštěvníkům poprvé představí při venkovní projekci Burtonova filmu Frankenweenie 4. září večer v Proluce. Film uvede a přiveze i originální loutky z něj.

Z filmu Tima Burtona Frankenweenie

Technologie filmových loutek Saunders pak podrobně představí 6. září v dílnách Divadla Alfa. Lidé se budou moci podívat do útrob filmových loutek a seznámit se s způsoby jejich ovládání. Dnešní filmové loutky jsou podle Hory tak precizně vypracované, že laik je ve filmu stěží rozezná od počítačových 3D modelů. V dílnách divadla vyrostou i dva filmové ateliéry a lidé si v nich vyzkouší, jak se s loutkami z Burtonových filmů natáčí.

Skupova Plzeň nabídne zájemcům i možnost vyrobit si vlastní loutky. Poslední srpnový víkend, vždy po poledni, se otevřou loutkářské dílny v sadovém okruhu v Proluce. Přední český výtvarník Miroslav Trejtnar zde bude vyrábět s dětmi jednoduché marionety a technolog a herec Divadla Alfa Vladimír Sosna jim ukáže, jak si vyrobit loutky z dostupných materiálů. S Trejtnarem si během festivalu vyzkouší loutkáři také výrobu tradiční trikové marionety Smrtky, unikátní workshop využití videoprojekcí v divadle chystá Kalle Nio z Finska, legenda světového loutkového divadla Neville Tranter připravuje na festival workshop interakce s loutkou.

Loutkový Elvis i vzpomínky na holocaust

Australan Nevill Tranter uvede také isncenaci Král, která přináší osobitý pohled na poslední roky života krále rock n´rollu Elvise Presleyeho. 

Co se stalo s Elvisem Presleym? Z inscenace Král Nevilla Trantera

K dalším zajímavým zahraničním hostům patří japonský loutkář Noriyuki Sawa, který připravil představení inspirované knihou Miyazawy Kenjiho - lyrický příběh malého hudebníka a jeho cesty říší hudby a říší zvířat slavil úspěch na největším japonském festivalu loutkového divadla v Iidě a následně v řadě japonských měst.

Uvedeno bude také vrcholné představení hvězdy izraelského (i světového) loutkového divadla Yael Rasooly na pomezí kabaretu a loutkového divadla, inspirované událostmi holocaustu. 

Mimořádný ročník Skupovy Plzně chystá celkem 66 představení, podílet se na nich bude 15 zahraničních a deset českých souborů. 

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!