Sobota 23. října 2021, svátek má Teodor, Theodor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Skutečná předloha a zapomenutý hlídač. Co možná nevíte o filmovém Vinnetouovi

Kultura

  16:30
PRAHA - V úterý 8. září slaví 90 let herec Mario Adorf. Ten se pro české publikum proslavil hlavně rolí hlavního padoucha Fredericka Santera z prvního filmového Vinnetoua (1963). Oslavte jeho narozeniny se serverem Lidovky.cz a přečtěte si pět věcí, které o Vinnetouovi možná nevíte.

Vinnetou a Old Shatterhand, Pierre Brice a Lex Barker. foto: MAFRA

Šílená návštěvnost

Uvádí se, že snímek vidělo v československých kinech více než 12 milionů diváků. Vinnetou byl údajně takový kult, že na něj někteří šli třeba i desetkrát. Pokud by to byla pravda, což je dnes již těžko ověřitelné, byl by Vinnetou z roku 1963 snad vůbec nejúspěšnějším filmem československé historie. 

Vinnetou, na plac!

Hned první scénu filmu poznamenal úsměvný trapas. Herec Pierre Brice neuměl tou dobou ještě německy. Když režisér zavolal patrně na zvukaře německy „bitte ton“, Brice si myslel, že slyší jméno Vinnetou a vyřítil se na plac. Herečtí kolegové si ho po zbytek natáčení dobírali a vždy, když režisér zahlásil tuto německou frázi, pobízeli ho, že má znovu vstoupit do scény. 

Reálná předloha

Přátelství Vinnetoua a Old Shatterhanda má nejspíš reálný základ. Je pravděpodobné, že Karel May znal legendu o indiánském náčelníkovi Cochisovi (1805-1874). Ten během svého života navázal vřelé přátelství s americkým dobrodruhem a armádním stopařem Tomem Jeffordsem. 

Hlídač v nesnázích

Filmová produkce s sebou musela do Chorvatska, kde se film natáčel, přivést celou řadu rekvizit. Na ostrovech na řece Krka dostal hlídání těchto filmových propriet na starost jistý produkční asistent. Stalo se ale, že na něj štáb dočista zapomněl. Muž pak na ostrově, ze kterého se nemohl svépomocí dostat, zůstal na místě přes dva dny. Když si na něj filmaři vzpomněli, našli ho ve zuboženém stavu, protože nebožák neměl k dispozici jídlo, vodu a ani stín. 


Nekalé praktiky?

Filmový architekt Tihomir Piletić si kulisy westernového městečka usmyslel postavit u osady Zečevo. Domácí obyvatelé byli ale proti. Obrátil se proto na místního rodáka Simu Dubajić, bývalého partyzána a místní celebritu. Ten údajně přišel do starostovy kanceláře, položil pistoli na stůl a prohlásil: „To jsou moji přátelé a mají zde vše dovoleno!“ Natáčení už pak nikdo nebránil. 

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat