Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sladký život Federika Felliniho slaví sladkých padesát let

Kultura

  13:05
PAŘÍŽ - Tvorba velikána italského a světového filmu Federika Felliniho (1920 - 1993) je námětem rozsáhlé výstavy, která byla v úterý zahájena v pařížské Míčovně. Pořádá se k 50. výročí premiéry jeho možná nejslavnějšího filmu Sladký život.

Federico Fellini: La Dolce Vita foto: Pathé Consortium CinémaReprofoto

Návštěvníci Míčovny mohou do 17. ledna zhlédnout fotografie, plakáty, kresby, výňatky z filmů a další materiály, které dokumentují prameny inspirace a tvůrčí postupy věhlasného režiséra. Součástí akce je také retrospektiva jeho filmů, která začíná dnes promítnutím Sladkého života. Na programu je i kulatý stůl za účasti hereček Claudie Cardinaleové, Anouk Aiméeové a Magali Noëlové, které hrály ve Felliniho filmech.

Cardinaleová potvrdila pověst Felliniho jako velkého improvizátora, u něhož se nikdy nevědělo, co se bude dít vzápětí. "U Felliniho neexistoval scénář, improvizovalo se. Nechával vás dělat, co umíte. Navíc já jsem byla jeho múza," řekla herečka.

Federico Fellini

Federico Fellini (1920 - 1993)

Federico Fellini (20. ledna 1920 - 31. října 1993) byl italský filmový režisér a scenárista. Narodil se v Rimini, kde i vystudoval gymnázium. Po maturitě (1938) odešel do Florencie, kde se živil kreslením vtipů a karikatur. Zde také psal příběhy Gordona Flashe pro časopis 420. Roku 1939 odchází do Říma, kde znovu pracuje jako karikaturista a ilustrátor, dále (jako příležitostný novinář) psal do několika novin. V této době je literárně velmi činný pro rozhlas psal různé skeče. Zde také poznal svoji ženu Giuliettu Masinovou, kterou si v roce 1943 vzal. Po osvobození Říma americkou armádou (4. června 1944) si s několika přáteli otevřel Funny Face Shop, kde kreslil pro americké vojáky karikatury. Po druhé světové válce se věnoval téměř výhradně filmu.

Casting přes zadek
Výstava zdůrazňuje roli ženy jako Felliniho inspiračního faktoru a prvořadého prvku jeho děl. Jsou na ní i ukázky jeho kreseb a kresbiček inspirovaných ženami, které vyšly i knižně. Výstava připomíná i jeho "casting přes zadek", při němž před ním kandidátky na roli stoupaly v síťovaných šatech po schodišti.

Fellini natočil svůj první film, Bílý šejk, v roce 1952. Sladký život vznikl o sedm let později a fotografie scény, v níž se švédská herečka Anita Ekbergová koupe v římské fontáně di Trevi, se stala ikonou celé jedné epochy. Felliniho posledním filmem byl Hlas luny z roku 1989.

Autoři:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...

Mohlo by vás zajímat