Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Slavné futuristce zbývají na Hradě už jen dva týdny

Kultura

  16:16
PRAHA - Výstava na Pražském hradě, která představuje výraznou a neprávem zapomenutou českou futuristku Růženou Zátkovou, pokračuje v květnu řadou doprovodných akcí. Například komorní výstavou v Písecké bráně Vlastní pokoj, která mapuje další málo známé české malířky. Zátková je v Česku i přes nesporný talent prakticky neznámá. Expozice se v galerii na pražských Hradčanech zdrží do 29. května.

Pohled do expozice v Císařské konírně foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Vlastní pokoj představuje kromě Zátkové Editu Hirschovou, Marii Galimberti-Provázkovou, Mirku Miškovskou a Evu Kmentovou. Všechny jsou objevem teoretiček umění Aleny Pomajzlové, Martiny Pachmanové, Anny Pravdové, Vandy Skálové a Daniely Kmentové.

Jaké skvosty se ještě objeví?

Vlastní pokoj je samostatnou výstavou v Písecké bráně, která ukazuje, že umělkyň-žen významu Růženy Zátkové existuje celá řada. Expozice je k vidění stejně jako hlavní výstava do konce května, otevřeno denně kromě pondělí.

Současně s Vlastním pokojem probíhá i série přednášek přibližující život zmiňovaných umělkyň. Nese podtitul Źeny kurátorky o ženách umělkyních. Aktuální připadá na 12. května (Eva Kmentová), další na 19. května (Marie Galimberti-Provázková) a poslední 24. května (Mirka Miškovská). Přednášky se konají rovněž v Písecké bráně.

Vlastní pokoj - Písecká brána
 

Vlastní pokoj v Písecké bráně

Za zmínku stojí i rekonstrukce plastiky Beranidlo, které se zachovalo pouze na fotografiích. Socha inspirovaná bušením beranidla na stavbě v blízkosti ateliéru Zátkové bylo prvním z vrcholů její tvorby. Na výstavě je její věrná kopie, kterou na základě tří snímků vytvořil sochař Michal Gabriel. Dílo se nazývá i Beran nebo Senzibilita, hluky a rytmické síly beranidla.

Zapomenutá Signorina X

O Růženě Zátkové (1885–1923) dlouho vědělo jen pár odborníků. A přitom její život by mohl sloužit jako podklad pro romantický film formátu Fridy Kahlo: mladá ambiciózní žena chce prorazit ve světě umění. Provdá se za bohatého muže s konexemi, odchází sním do ciziny, kde se seznamuje se špičkou soudobého umění.

Slibně se rozvíjející kariéru ale přeruší nemoc, díky níž si uvědomí důležitost svobodného tvůrčího sebevyjádření. Nedlouho po tom předčasně umírá, aniž by se jí podařilo zanechat po sobě hlubší stopu.

Tu ale objeví historička umění Alena Pomajzlová, která z fragmentů, jež léta sbírá, nakonec vytvoří reprezentativní výstavu v Císařské konírně Pražského hradu. Ta potrvá ještě do 31. července. Více na www.ruzenazatkova.cz.

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...