Expozice se veřejnosti otevře už tento pátek a v unikátních prostorách galerie setrvá až do 23. října. "Feiningerovy snímky visí v téměř každé kavárně a restauraci, v Česku i ve světě. Chceme tak návštěvníky upozornit, kdo je vlastně autorem černobílých fotografií, se kterými se prakticky denně setkávají," řekl autor koncepce výstavy Tomáš Pospěch.
Expozice je rozdělena ne dvě související části. V prvním patře jsou především snímky staršího data z německého Hamburku nebo New Yorku.
Vystaveny jsou zde i výtisky časopisu Life, jehož byl Feininger dlouholetým fotoreportérem a poté i obrazovým editorem. První poschodí Domu U Kamenného zvonu okupují také Feiningerovy fotoaparáty, které v poválečné době používal. Expozici navíc doplňují nahrané autentické zvuky, které stroje při fotografování vydávají. Ve druhém patře jsou pak stejné motivy, jenž ale autor nasnímal o několik let později.
Stěžejními náměty jsou pro Feiningera veškeré přírodní i lidské výtvory.
Fotografoval budovy, mrakodrapy, stroje, dělníky i přírodní motivy jako jsou kosti zvířat, pouště, květiny, detaily listů nebo mušle. "Při pohledu na mušli, květiny nebo motýlí křídlo nepřemýšlím o estetice. Vidím je jen tak, jaké opravdu jsou," okomentoval kdysi svou tvorbu sám autor.
Kompozičně dokonalé snímky, ve kterých se autor nevyhýbá ani technickým experimentům, byly blízké i českým avantgardním fotografům. Kurátoři proto na stěny galerie promítají snímky Josefa Sudka, Václava Chocholy a dalších autorů. Feininger během svého života pracoval a žil v několika světových městech včetně Hamburku, Stockholmu nebo milovaného New Yorku.
Právě odtud pocházejí autorovy zřejmě nejslavnější snímky městských čtvrtí, obyvatel i architektonických dominant metropole. Na výstavě nechybí ani autorovy autoportréty a snímky jeho blízkých nebo kolegů. Několikrát Feininger zvěčnil i svého otce, malíře Lyonela Feiningera.
Fotograf architektAndreas Feininger se narodil v Paříži v roce 1906. Na fotografii oceňoval zejména její schopnost vygenerovat nepřeberné množství detailů, ale zároveň i její jednoduchost a uspořádanost. "Zdá se mi, že mám více společného s tím, jak se na svět dívá vědec než výtvarník," prohlásil jednou Feininger. Kromě fotografie se věnoval i architektuře, kterou i vystudoval. Zemřel v New Yorku 18. února 1999 ve věku 92 let. |