Pražské jaro bylo obdobím snah o uvolnění poměrů v komunistickém Československu. Právě vysoký komunistický funkcionář Dubček ztělesňoval pokus o nastolení „socialismu s lidskou tváří“, který ovšem potlačila vojenská invaze států Varšavské smlouvy do Československa v srpnu roku 1968.
„Už delší dobu jsme přemýšleli o realizaci filmu o (některé) osobnosti. Padla dvě jména, a to Milan Rastislav Štefánik a Alexander Dubček. Uvažovali jsme, jak je to možné, že o těchto osobnostech není žádný hraný film,“ řekl Leca. Rozhodnutí nakonec padlo na natočení filmu, který bude inspirován osudy Dubčeka, který podle producenta není v Evropě neznámou osobností. Snímek nebude životopisným příběhem.
Šance uspět ve světě
Leca Production zkušenosti s točením filmů nemá. Ke spolupráci získala známého ruského režiséra Andreje Končalovského, který se podílí také na scénáři připravovaného filmu a vymyslel i jeho název.
„Právě jeho část na tomto projektu předpovídá, že dílo má šanci obstát v mezinárodním filmovém světě a zviditelnit naši zemi a její neodmyslitelné místo v Evropě. Široký mezinárodní rozhled režiséra k jeho spolupráci na scénáři umožní s odstupem času od historických událostí zobrazit širší geopolitické pozadí událostí roku 1968,“ uvádí v producentské explikaci Andrej Leca. Podle jeho vyjádření navzdory tomu, že půjde o politický thriller, vyžaduje scénář přísné dodržování historických událostí a osobní výpovědi svědků, osobních přátel a rodiny.
Andrej Michalkov-Končalovskij (nar. 1937)je úspěšný ruský režisér, který se prosadil také na celosvětové scéně. Dlouho působil v USA, kde spolupracoval s herci jako Nastassja Kinski, Robert Mitchum, Keith Carradine (film Mariini milenci, 1984), Jon Voight (Splašený vlak, 1985) nebo Sylvester Stallone a Kurt Russell, se kterýmu natočil fkimi komedii Tango a Cash (1989). |
„Dubčekův příběh je příběhem člověka, který překročil hranici a měl odvahu postavit se strachu. Přestal se bát odposlechů, tajných agentů či občasného štěkání z Moskvy a rozhodl se jednat coby svobodný člověk,“ uvedl Končalovskij v tiskové zprávě.
Autorem námětu a scénáře je Karol Hlávka, který stál také u filmu Fontána pro Zuzanu. „Dohodli jsme se na koncepci, která si neklade za cíl zfilmovat biografii známého československého reformátora socialismu. Spíše nám jde o zmapování jakýchsi pravidel hry, obecně fungujících mechanismů moci, které se nevztahují pouze na pohnuta šedesátá léta,“ uvedl Hlávka. Dodal, že o obsazení herců ve snímku rozhodnuto dosud nebylo.
Film by měl mít premiéru v roce 2018 - u příležitosti 50. výročí takzvaného pražského jara a okupace Československa. Na snímku se patrně budou podílet v koprodukci také Česko, Francie a Itálie, rozpočet projektu by neměl překročit pět milionů eur (135 milionů Kč).
Dubček, rodák ze slovenské vesnice Uhrovec, byl po okupaci Československa v roce 1968 nucen odejít do ústraní. Do vysoké politiky se vrátil po pádu komunismu v Československu v roce 1989 a stal se předsedou federálního parlamentu. V roce 1992 jeho vůz dostal na dálnici smyk a Dubček utrpěl těžká zranění, kterým v listopadu téhož roku podlehl.
Naposledy byl Dubček ve filmu ztvárněn v seriálu ČT České století herci Jánem Gallovičem (epizoda Musíme se dohodnout; o roce 1968) a Aloisem Švehlíkem (epizoda Poslední hurá; o roce 1989)