Středa 7. června 2023, svátek má Iveta, Slavoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Slovenské Živé kvety v Praze připomenou 17. listopad

Slovensko-cest

  10:35
PRAHA - Koncertním večerem v pražském klubu Rock Café připomenou v sobotu slovenské kapely Polemic, Billy Barman a Živé kvety 23. výročí takzvané sametové revoluce i 20 let od rozdělení Československa. Během večera vystoupí osobnosti spojené s událostmi listopadu 1989.

Slovenská skupina Živé kvety vystoupila na konci roku 2011 na koncertu za Václava Havla foto: MAFRA - Tomáš Krist

"Večer je koncipovaný podobně, jako tomu bývalo kdysi na náměstích, jen v opačném poměru. Kdysi vystoupení revolucionářů doplnili rockoví účinkující. Dnes vystoupení muzikantů doplní někdejší revolucionáři. Vystoupí listopadové osobnosti, jedni z těch, kterým dech vystačil až do současnosti - Karel Schwarzenberg a Iveta Radičová," uvedl moderátor večera Ladislav Snopko, bývalý ministr kultury Slovenské republiky, dnes ředitel Slovenského institutu v Praze.

Kdo vystoupí v Rock Café

Kapela Živé kvety vznikla až po pádu železné opony i po rozdělení republiky v roce 1994 v Bratislavě. V současnosti je jednou z nejvýraznějších kapel na slovenské hudební scéně. Jejich texty se často zabývají politickými tématy. Odlehčený žánr ska a reggae hraje skupina Polemic založená roku 1989. Stálice na české a slovenské hudební scéně má za sebou dlouhou muzikantskou historii a patří ke špičce zdejších ska kapel. Nejmladším interpretem česko-slovenského večera bude rockenrolová skupina Billy Barman.

Spoluzakladatelka Veřejnosti proti násilí (VPN) a její mluvčí Radičová stála též u zrodu slovenské pobočky ODS. Odmítla rozdělení federace bez referenda. Schwarzenberg od roku 1968 podporoval český disent. Snopko v listopadu 1989 patřil mezi zakládající členy VPN a hlavní protagonisty revolučního dění. Bývalý ministr kultury Slovenské republiky působí dnes také jako ředitel Slovenského institutu v Praze.

Třiadvacáté výročí sametové revoluce si připomene obecně prospěšná společnost Opona komornější oslavou než v roce 20. výročí. V roce 2009 se při akci 20 let bez opony - Máme co slavit! v průvodu z Albertova na Národní třídu a přímo na Národní třídě sešlo více než 20 tisíc lidí. Akce vyvrcholila rockovým koncertem nazvaným "20 let bez opony" s Danem Bártou, Tonym Ducháčkem, Lenkou Dusilovou, Vladimírem Mertou nebo kapelou Monkey Business.

Autor: