Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Slovensko se rozloučilo s Dočolomanským

Kultura

  16:42aktualizováno  16:55
BRATISLAVA - S jedním z nejznámějších a nejpopulárnějších slovenských herců Michalem Dočolomanským se do nové budovy Slovenského národního divadla přišlo rozloučit několik stovek kolegů, přátel, známých a fanoušků. Umělec zemřel 26. srpna ve věku 66 let na rakovinu.

Herečka Emília Vášáryová na rozloučení s hercem Michalem Dočolomanským foto: ČTK

Herci z národního divadla i dalších scén netajili velké dojetí. "Je to na
mě trochu moc," podotkl ředitel činoherního souboru Juraj Slezáček, jenž se
s Dočolomanským znal 44 let. Chodili spolu do školy a sdíleli i divadelní
šatnu. Do té prý Slezáček od kolegovy smrti nevstoupil.   "Uznával jsem ho jako absolutního profíka, který nikdy nezklamal," uvedl Slezáček.

Dočolomanský například jako Jánošík skočil salto i se zlomenými žebry. V květnu, když už veřejnost věděla o jeho boji s rakovinou, dal však v činohře výpověď. "Bylo mu trapné, že nedokáže plnohodnotně plnit své povinnosti," řekl Slezáček. Všechna nastudovaná představení ale podle něj Dočolomanský odehrál, nezúčastnil se jen příprav nových inscenací.

Někteří z herců jen těžko hledali při pietní vzpomínce slova. Na Dočolomanského však budou mnozí vzpomínat hlavně s úsměvem. "Co my jsme se s ním nasmáli. Vtipkoval, strašil nás ...," pousmála se nad vzpomínkami herečka Emília Vášáryová. "Byl to odvážný muž, milující život, humor, recesi a sebeironii," dodala. "Jánošík bohatým bral a chudým dával. On (Dočolomanský) bral ze svého srdce a rozdával všem," poznamenal režisér Juraj Jakubisko, jenž Dočolomanského, obsadil do seriálu Tisícročná včela.

Dočolomanský patřil mezi nejpopulárnější osobnosti slovenského divadla a
filmu. Denně mu na vrátnici chodily desítky dopisů. "Je přítomný hluboko v
myslích lidí na Slovensku i v širším okolí. Byl jsem dojat úctou, jakou mu
vzdali v Česku," uvedl herec Ladislav Chudík. Scénu, kde Dočolomanský strávil dlouhé roky, dnes zaplavilo velké množství květin. Mnoho lidí se také podepisovalo do kondolenční knihy.
Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Mohlo by vás zajímat