Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Smashing Pumpkins nabídli velkolepá světla a drsný rock

Kultura

  7:55
PRAHA - Velkolepá světla a drsný rock nabídl pražský koncert slavné americké kapely Smashing Pumpkins, která v pátek večer vystoupila v holešovické Incheba Aréně. Přítomní mohli na pozadí syrové rockové hudby obdivovat světelný park s dvěma velkými zářícími vrtulemi doprovázející dění na jevišti, kterému vévodil charismatický zpěvák a kytarista Billy Corgan. Pozornost publika poutala i dlouhonohá baskytaristka Nicole Fiorentinová.

Smashing Pumpkins přijeli do České republiky ještě před vydáním svého nového alba Oceania foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Podle odhadu přítomných novinářů sledovalo vystoupení kapely známé častými změnami v sestavě přibližně 2000 posluchačů, mnohem méně než souběžně probíhající koncert Daniela Landy v nedaleké Tesla Aréně. Nižší návštěvnost pravděpodobně způsobil fakt, že pořadatelé oznámili termín koncertu na poslední chvíli před dvěma týdny. Termín se našel mezi koncerty evropské šňůry Smashing Pumpkins v Berlíně a Miláně.

Skupina prodala miliony desek a získala dvě ceny Grammy

Smashing Pumpkins přijeli do České republiky ještě před vydáním svého nového alba Oceania, jehož natáčením Corgan, Fiorentinová, kytarista Jeff Schroeder a bubeník Mike Byrne strávili tento rok. Večer otevřel jeden z hudebních objevů poslední doby, britská noise-popová kapela Ringo Deathstarr.

ČTĚTE VÍCE:

Z dlouho očekávané desky Smashing Pumpkins, která je součástí projektu Teargarden by Kaleidyscope a na pultech se objeví začátkem roku 2012, zazněla mimo jiné titulní píseň Oceania. Nové skladby potvrdily slova Corgana, že se kapela vrací zpět k původním divokým kořenům Smashing Pumpkins. "Je plné atmosféry, melodie a pořádného rocku," sdělil lídr kapely Corgan.

Návštěvníci koncertu se dočkali i starších písní, několik jich zaznělo z dvojalba Mellon Collie and the Infinite Sadness, které se pyšní takovými hity, jako jsou Zero, Muzzle, Thru The Eyes of Ruby nebo Bullet With Butterfly Wings.

KDO JSOU SMASHING PUMKINS

Smashing Pumpkins v původní sestavě (1990) před vydáním debutu Gish

Corgan skupinu založil na sklonku 80. let v Chicagu. Debutové album nazvané Gish vydali The Smashing Pumpkins v roce 1991. Počátkem 90. let se na činnosti kapely podepsaly vzájemné nevraživosti mezi jednotlivými členy, problémy s drogami i Corganovy deprese. Přesto se souboru podařilo vydat posluchači i kritikou ceněné album Siamese Dream. Následovala deska Pisces Iscariot, dvojalbum Mellon Collie and the Infinite Sadness a deska Adore.

Skupina prodala miliony desek a získala dvě ceny Grammy, poté se na šest let rozpadla a její členové se věnovali sólovým projektům.

Smashing Pumpkins se do Evropy vypravili poprvé od roku 2008, kdy v rámci turné k albu nazvanému Zeitgeist zahráli také na pražském Výstavišti.Skupina na tomtéž místě poprvé vystoupila před českými posluchači v červenci 1997.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat