Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Smetanovské dny v Plzni odstartuje velká mše v Pekle

Kultura

  7:00
PLZEŇ - Fenomenální ruský violoncellista Denis Šapovalov, izraelská houslová hvězda Hagai Šaham a řada dalších předních hudebníků vystoupí během Smetanovských dnů v Plzni. Přehlídku zahájí novodobá premiéra mše Jana Dismase Zelenky v Kulturním domě Peklo.

Ruský viloncellista Denis Šapovalov foto: denisshapovalov.com - D. Ivanov

Sponzor? Fotbalová Viktoria

Pořadatelé Smetanovských dnů nabízejí řadu slev, mimo jiné 30procentní bonus pro majitele permanentek plzeňského klubu FC Viktoria. Klub totiž poskytl městu Plzni pětimilionový dar, z něhož je festival až do roku 2015 částečně financován.

Třiatřicátý ročník festivalu, který patří mezi nestarší plzeňské kulturní akce, nabídne od 2. do 21. března přes 20 hudebních produkcí, mezioborové sympozium a několik výstav. Prologem bude tradiční masopust, který se uskuteční 9. února. Akci s rozpočtem 2,3 milionu Kč pořádá Plzeňská filharmonie.

"Hudební část festivalu bude sestavena z klasičtější složky. Obohatí ji doprovodný program v duchu taneční, swingové a populární hudby. Právě tímto off programem chceme přilákat i veřejnost, jejíž hobby není jen klasická hudba," uvedla ředitelka Plzeňské filharmonie Lenka Kavalová.

(Vy)Prodaná nevěsta i Dasha

Letos festival odstartuje velká mše Missa Sanctissimae Trinitatis Jana Dismase Zelenky v podání souboru Ensemble Inégal. Uvedena bude v novodobé plzeňské premiéře 2. března od 19 hodin v Kulturním domě Peklo. Závěrečný koncert 21. března od 19 hodin v Měšťanské besedě pak bude patřit izraelskému houslistovi Šahamovi a Pražské komorní filharmonii, vše pod taktovkou Tomáše Braunera.

Na posluchače čeká také například představení (Vy)Prodaná nevěsta Dětské opery Praha, koncert Západočeského hudebního centra, vystoupení mladého tria ISHA, klavírní koncert talentované hudebnice Veroniky Böhmové nebo projekt Virtuosi di Praga a Josefa Špačka a Jana Simona.

"Off program nabídne čtyři koncerty. Bude to swingový a jazzový koncert Rozhlasového Big Bandu Gustava Broma se známou vokalistkou Dashou, dále pásmo jazzové, folkové a populární hudby v netradičním pojetí smyčcového Epoque Quartetu a vynikající zpěvačky a hráčky na kvinton Gabriely Vermelho, představení elektronické taneční hudby a jazzu v podání Petra Wajsara a Hi-fi a také písňový recitál Zory Jandové a Zdeňka Merty," dodala Kavalová.

Autoři: ,