Neděle 29. ledna 2023, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Smutek uzavřel koncert kapel, které měl Havel rád

Kultura

  18:09aktualizováno  24. prosince 0:03
PRAHA - Setkáním přátel, kteří si mají co říci a mají stejnou zálibu - rockovou muziku, divadlo a film, se stal večer ve všech sálech a pasáži pražského paláce Lucerna. Byl posledním dějstvím rozloučení se zesnulým Václavem Havlem a navázal na státní pohřeb ve svatovítské katedrále a soukromý obřad ve strašnickém krematoriu.

Pocta Václavu Havlovi - na snímku je Divadlo na provázku foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Oblíbená skupina Václava Havla Plastic People of the Universe a s ní personálně spojená formace Velvet Underground Revival Band zakončily Poctu Václavu Havlovi, které se ve zcela zaplněných prostorách pražského paláce Lucerna zúčastnilo několik tisíc lidí.

V závěru akce rocker Ivan Král přivítal na jevišti americkou zpěvačku Suzanne Vega, která společně s publikem zazpívala píseň Tom´s Diner, kterou prý před lety Havlovi hrála, když se poprvé setkali ve Spojených státech.

"Přál bych si, abychom byli vždy tolerantní jako dnes tady všichni," řekl v ČT folklorní hudebník Jiří Pavlica. 

Na Poctu Václavu Havlovi rozdali pořadatelé zájemcům 4000 lístků, do 18:00 se sešly v sále zatím jen stovky lidí, kolem osmé večerní už bylo "nabito".

David Koller (vlevo) a Ivan Král.
Vrchol večera. Kapela Plastic People of the Universe.

Na multikulturní akci vzdávali prezidentu Havlovi hold hudebníci, v čele s kapelami a soubory, které měl rád, hrálo se divadlo a promítaly se filmy připomínající osobnost velkého českého státníka, spisovatele a dramatika. Hudební produkce doplnily v Lucerna Music Baru projekce snímků těch fotografů, kteří k němu měli blízko.

Ve střední části Václavského náměstí sledovalo několik set lidí, na které se lístky nedostaly, vystoupení z Velkého sálu na velkoplošné obrazovce.

V bojových podmínkách jen půlka

Program zahájili členové brněnského Divadla Husa na provázku částí pozapomenuté Havlovy hříčky Prase, která se ani nedostala do jeho sebraných spisů. Tato scéna ji hraje od loňského března a uvedla ji pro své publikum i tento týden jako výraz úcty zesnulému exprezidentovi. Na divadelní část večera navázal soubor Buchty a loutky částí hry Horský hotel, jak ji už začátkem listopadu jeho členové představili v prostorách Knihovny Václava Havla. "Autorovi by asi vadilo, že uvádíme jen půlku," přiznal vedoucí souboru Marek Bečka. Ale poukázal na bojové podmínky, které v rušné kavárně kina Lucerna měli.

Vrchol večera. Kapela Plastic People of the Universe.

Po projekci dokumentů o Havlovi, kterou zahájil snímek z roku 1990 připomínající, jak se ze spisovatele, dramatika a disidenta stal prezident, vystoupilo Divadlo na tahu. "Ta nejkrásnější vzpomínka na hru Zahradní slavnost je poměrně nedávná. Je spojena s okamžikem, kdy jsme letos 4. listopadu otevřeli v Soukenické ulici v Praze konečně svou stálou scénu - a Václav Havel se toho večera i přes svou zdravotní indispozici osobně zúčastnil," řekl režisér a šéf souboru Andrej Krob. Byla to podle něj vlastně poslední inscenace, kterou Havel viděl.

Na pódiu se objevila i slavná zpěvačka Suzanne Vega.

Kondolenci už během dne zaslal Jaroslav Hutka, autor písničky Havlíčku Havle věnované Václavu Havlovi v roce 1977. Hutka je nyní v zahraničí.

Některé kapely a soubory, které se večera účastnily

Garage & Tony Ducháček, Jasná páka a Hudba Praha, David Koller, slovenské kapely Bez ladu a skladu a Živé kvety, Hradišťan Jiřího Pavlici, The Plastic People of the Universe, Tata Bojs, Velvet Underground Revival Band, Tonya Gravesová, Matěj Ruppert a Ondřej Brousek. Z Ameriky přiletěl Ivan Kral, Toxique, Zrní, Schoenfelt,  Horňácká cimbálová muzika,  Divadlo Na tahu, Buchty a loutky, Divadlo Na provázku.

O rozloučení v Lucerně, jejíž prostory poskytla prezidentova švagrová Dagmar Havlová se svým manželem Ivanem Havlem, byl velký zájem. Kapacita stačí nejvýš pro 4000 lidí, organizátoři vydávali prostřednictvím sítě Ticketpro lístky zdarma. Zmizely během několika hodin všechny.

Secesní multifunkční palác Lucerna dal postavit dědeček prezidenta Václava
Havla. Šlo o první pražskou železobetonovou budovu se zastřešenou a
prosklenou pasáží. Po roce 1948 byla Lucerna znárodněna. V roce 1992 palác
dostali zpátky v restituci bratři Václav a Ivan Havlovi.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!