Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Snaha přiblížit se skutečnosti zkazí film, tvrdí režisér Le Mans '66 James Mangold

Kultura

  16:00
TORONTO/LOS ANGELES - Režisér James Mangold má pocit, že by si filmaři měli vykládat historické události po svém. Což by podle něj mělo platit i pro herce. V kinech se právě prohání Mangoldův závodní snímek Le Mans ´66 s Christianem Balem a Mattem Damonem v hlavních rolích.

Snímek Le Mans ´66. Režie: James Mangold. foto: CinemArt

Režisér James Mangold má zkušenosti s adaptací skutečných historických událostí a postav do filmové podoby. Je podepsán pod filmy Narušení (1999), Walk the Line (2005) a nově i Le Mans '66. Není ale fanouškem dlouhého zkoumání zdrojových materiálů a snahy přiblížit se věrnosti za každou cenu. 

Snímek Le Mans ´66. Režie: James Mangold.
Snímek Le Mans ´66. Režie: James Mangold.

„Přílišný výzkum může režisérovi stát v cestě a film zkazit. Může existovat tolik verzí Leeho Iaccocy, kolik jich najdete v různých knihách. Ze své pozice vedoucího herců vím, že i zde výzkum může být spíš na obtíž. Nehrajete skutečnou osobu, hrajete postavu podřízenou příběhu,“ prohlásil Mangold na premiéře Le Mans '66 na filmovém festivalu v Torontu. Režisérem zmíněný Lee Iaccoca byl generální ředitel divize Ford, ve filmu si ho zahrál Jon Bernthal.

„Pokud hrajete to, jak by se oni skutečně chovali, stanete se jimi, i když o nich vůbec nic nevíte. Je to vlastně úplně základní poučka,“ uzavřel Mangold. Matt Damon, který v Le Mans '66 ztvárnil geniálního konstruktéra Carrolla Shelbyho, prohlásil, že on ani Mangold nevěděli před začátkem natáčení téměř nic o autech.  

Přičarovaná manželka

Natočit historicky 100% přesný film je samozřejmě nemožné. Historické výklady se často různí a někdy bývá důvodem prostě to, že by výsledný snímek byl pro diváky nezáživný. Například nejznámější westernová přestřelka u O.K. Corralu trvala ve skutečnosti zhruba třicet sekund. Slavný snímek Přestřelka u O.K. Corralu s Burtem Lancasterem a Kirkem Douglasem musel celou záležitost pořádně natáhnout, aby nebylo po všem dříve, než si divák stačí uvědomit, že se vůbec něco děje. 

Snímek Statečné srdce (1995) s Melem Gibsonem je zase jiná situace. O skutečném Williamu Wallaceovi, vůdci skotského povstání, je toho známo tak málo, že si scenáristé mohli jeho postavu přizpůsobit vlastně úplně od základu. Udělali z něj farmářského synka, ačkoliv skutečný Wallace byl pravděpodobně aristokrat. „Přičarovali“ mu zabitou manželku, aby měl bojechtivý Skot záminku se mstít Angličanům.

Anketa

Myslíte si, že by se filmaři měli snažit v případě historických filmů o co největší přesnost?

Ano 36
Ne 21

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

První kroky: Deník, který uchová jedinečné vzpomínky ze života dítěte
První kroky: Deník, který uchová jedinečné vzpomínky ze života dítěte

Napište sobě a svému dítěti příběh začátku nového života se všemi drobnými obyčejnostmi, které přirozeně zapomínáme. Vznikne tím unikání rodinná...

Mohlo by vás zajímat