Čtvrtek 30. listopadu 2023, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kultura

Snový videoklip ke skladbě Indigová ohlašuje druhé album Tma od písničkářky Alen

Alen foto: Tomáš Znamenáček

Klavíristka, zpěvačka, textařka a boskovická kavárnice Alen má před vydáním druhé sólové desky. K albu nazvanému Tma aranžérsky a producentsky přispěl Martin Kyšperský z kapely Květy. Nyní z něj hudebnice, která je poslední dva roky rovněž součástí kapely Lenky Dusilové, představuje první singl Indigová. Ve spolupráci s Ondřejem Švandrlíkem k ní natočila také klip.
  10:00

Tvůrci při natáčení využili věci, co zdánlivě nejdou dohromady, ale v kombinaci s předjarní krajinou tvoří zvláštní poetiku „snového divnosvěta“. Civilní část klipu s projekcí tým scénáristy a režiséra Ondřeje Švandrlíka (Nauzea Orchestra) natáčel v pražském klubu MeetFactory. Venkovní scény pocházejí z okolí jihomoravských Lysic.

Zásadní postavou alba byl producent Martin Kyšperský, kterému Alen jako zpěvačka loni hostovala v projektu 29/2. „Společná práce s Martinem nás moc bavila, proto jsem mu navrhla, jestli by se nechtěl podílet na nahrávání mé druhé desky. Souhlasil – a v podstatě přímo z nahrávání 29/2 jsme přešli do natáčení mé nové desky,“ říká Alen.

Do skladeb, z nichž některé vznikaly až během nahrávání, Kyšperský aranžérsky často zasahoval. „Velká část vznikla jako improvizace mezi kafem a procházkou. Já jsem vždy přinesla kostru písně, melodii na klavír nebo kytaru, text a zpěv, a Martin to okořenil,“ upřesňuje. Oba umělci si na album přizvali i řadu hostů (violoncello, bicí, housle, viola, kontrabas, trubka) a některé texty dopisovali společně.

Slovo „tma“ se neplánovaně objevilo ve velkém množství písniček, proto ho Alen využila jako název celé desky. „Byl to prvotní impuls, proč druhou desku takto nazvat,“ přiznává autorka. „Tma pro mě má hodně významů. Vnímám ji jako nevědomost, kdy člověk něco nevidí a ani nedokáže vidět, a současně hluboký kontakt s nevědomím. Není potřeba se jí bát. Absolutní tma totiž neexistuje, jen příliš málo světla,“ vysvětluje písničkářka, která miluje momenty, kdy se ve tmě může rozplynout a schovat.

„Je jako samet, obejme vás, můžeme si odpočinout, být i smutní a sami. Ale to světlo stejně přijde!,“ uzavírá Alen, pro níž další inspirací byla i píseň Kilián Nedory od Filipa Topola, který zpívá, že „v těle je tma“.

Singl Indigová u labelu Polí5 vychází 23. září, vydání alba Tma je ohlášeno na 14. října. O mix, mastering a nahrávání finálních vokálů se v pražském studiu Jámor postaral Ondřej Ježek. Křty se chystají na 9. listopadu v brněnském Kabinetu Múz a 23. listopadu v pražském Café V lese. Album navazuje na debut Až se řeky vylijí z břehů (2020).

Autor:

Vyhrajte pro svoje děti hřejivého plyšáka Warmies od Albi!
Vyhrajte pro svoje děti hřejivého plyšáka Warmies od Albi!

Vánoce ťukají na dveře a za pár dnů již přivítáme první adventní neděli. Zpříjemněte si vánoční atmosféru krásnou výhrou, která potěší malé i...