Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sobotní Noc divadel láká na představení i do zákulisí. Zúčastní se 80 souborů

Kultura

  7:00
Přes osmdesát divadelních souborů ze čtyřiadvaceti českých a moravských měst se zapojí do projektu Noc divadel 2013, která se uskuteční v sobotu 16. listopadu. Zájemcům nabídne nejen divadelní představení, ale také možnost poznat zázemí velkých i komorních scén a zúčastnit se workshopů nebo veřejných zkoušek.

Pražské divadlo Rubín foto: Reprofoto

Noc divadel proběhne souběžně v jedenácti evropských zemích, v ČR bude poprvé. "Komponovaný večer European Theatre Night se pořádá od roku 2008 a vždy třetí listopadovou sobotu představuje divadlo tvořivým způsobem v netradiční formě. Divadla otevírají své prostory a příchozím nabízejí představení pro děti i dospělé, autorská čtení, semináře, koncerty, projekce filmů a inscenací či prohlídky zákulisí," uvedla Martina Černá z Institutu umění - Divadelního ústavu (IDU), který je koordinátorem české části akce.

Do Noci divadel se zapojí i ostravské Divadlo Petra Bezruče

Do Noci divadel se zapojí i ostravské Divadlo Petra Bezruče

Zájem českých divadel o akci je podle organizátorů mimořádný, stejně jako odezva veřejnosti, neboť na mnoha místech je kapacita termínovaných akcí už naplněna. Přesto příchozí nepřijdou zkrátka a budou moci využít řady akcí pro děti i dospělé. V Brně například připravili lampionový průvod, v pražském A Studiu Rubín se uskuteční workshop s dramatikem Petrem Kolečkem, v Šumperku se bude pochodovat v maskách, řadu akcí plánují pražská La Fabrika, Ypsilonka, Divadlo na Fidlovačce i Národní divadlo, které oslaví 130 let a 30 let od Nové scény. Otevřené dveře naleznou zájemci také v královéhradeckém Klicperově divadle.

Havlova Audience třikrát jinak

"Na třech místech se bude v předvečer sametové revoluce hrát Audience Václava Havla - v Ostravě a v pražských divadlech D 21 a v Celetné," dodala Černá.

Noc divadel se uskuteční ve většině divadel pro návštěvníky zdarma, avšak z kapacitních důvodů je nutná registrace zájemců. Aktivity zpoplatněné symbolickou částkou jsou v programu označeny. Podle ředitelky IDU Pavly Petrové nabídne tato akce srovnatelné kulturní vyžití jako už tradiční Noc literatury či Muzejní noc.

IDU ve spolupráci s portálem CityBee zveřejnil program, díky němuž si může každý naplánovat, jak chce svou první Noc divadel prožít. Naleznou ho na adrese www.citybee.cz/noc-divadel.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTROMECHANIK S CESTOVÁNÍM (AŽ 37000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 29 998 - 37 000 Kč