Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sochařský park na Klenové. Výběr venkovní expozice je rozsáhlý

Kultura

  14:00
KLATOVY/KLENOVÁ - Většina galerií či muzeí výtvarného umění nemá takový venkovní prostor, aby v něm bylo možné vystavit sochy z jejich sbírek. Národní galerie Praha měla kdysi krásnou stálou sochařskou expozici v parku u zbraslavského zámku. Byla tam umístěna díla největších osobností českého moderního umění typu Hany Wichterlové nebo Otakara Švece.

Jaroslav Róna, Rytíř s drakem, 1995, bronz. foto: GKK

Po desítkách let jejího postupného doplňování se nakonec instituce nedokázala dohodnout s majiteli, a tak byl sochařský park zrušen. Před několika lety chystalo pražské Museum Kampa projekt nového sochařského parku. Byl již po odborné stránce navržen takřka do všech detailů, v okolním prostoru se měla představit tvorba téměř dvaceti našich předních současných sochařů různých generací.

Adéla Matasová, Posun, 1998, ocelový plech, nerez.
Monika Immrová, Ležící III, 2011, beton.

Galerie Klatovy/Klenová právě otevřela svůj sochařský park v areálu hradu Klenová a v jeho blízkém okolí. Výběr je různorodý, protože se park rozvíjí již několik desetiletí. Nejstarší ze soch je Býk z corridy (z roku 1977) od Vincence Vinglera. Ten se proslavil především sochami zvířat, z nichž mnohé jsou instalované na různých místech pražské zoologické zahrady. Býk stojí na malém náměstíčku před sýpkou, která dnes slouží jako výstavní síň, a žádný návštěvník galerie ho nemůže přehlédnout. Další sochy či objekty jsou různě rozseté před i za hradbami.

Z generace nastupující koncem padesátých a počátkem šedesátých let je třeba se zmínit o Jiřím Seifertovi, jenž osobitě navázal na odkaz Constantina Brancusiho a přiblížil se rakouskému sochaři Karlu Prantlovi. Adéla Matasová experimentuje s různými technickými prostředky a dokáže vytvořit instalace přímo pro daný prostor. Návštěvníci přicházející k bráně mohou zahlédnout nahoře na hradbách jednu z variant obří židle od Magdaleny Jetelové, která je zatím v sochařském parku nejnovějším přírůstkem.

Jsou tu také sochy dvou předních představitelů známé skupiny Tvrdohlavých, a sice Jaroslava Róny a Čestmíra Sušky. Oba jsou tu zastoupeni typickými ukázkami své tvorby. Suška objekty vzniklými rytmickým či ornamentálním prořezáním železných nádrží, Róna temně symbolickou monumentální sochou.

K minimalistickému projevu směřuje Pavel Opočenský, jenž ve svých monumentálních sochách opracovává nejtvrdší kameny s pomocí nejúčinnějších technických prostředků. S veřejným prostorem umí pracovat Václav Fiala, který má za sebou, zvlášť v klatovské oblasti, různé sochařské realizace. Z figuralistů je nezbytné připomenout Maria Kotrbu, jenž dokázal tvary lidských postav typickým způsobem zjednodušit. Nechybí tu ani mladší střední generace, k níž patří Monika Immrová, uplatňující přísná pravidla při klasickém zpracování materiálu, nebo Jakub Lipavský, vycházející z poznání přírody a směřující k nejúspornější formě. V roce 2012 se uskutečnilo sochařské sympozium, z něhož zůstala například socha Michala Trpáka nazvaná Ateistická modlitba.

V loňském roce vyšla ke klenovskému sochařskému parku skládačka, která mapuje většinu děl rozsetých na vnitřním i vnějším hradním okruhu.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat