Pondělí 29. května 2023, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

SOUTĚŽ: Neznámá tvář Floridy a krokodýli. To je kniha Swamplandie

Kultura

  10:52
Román Swamplandie zavádí čtenáře do odloučené části floridských bažin, kde rodina Bigtreeových provozuje zábavní park s pětadevadesáti živými krokodýly. Rodina žije izolovaně mimo většinovou společnost uprostřed neprostupného labyrintu mangrovového porostu a nekonečných mokřadů, kde jediným spojením s pevninou je přívoz, který na ostrov přiváží turisty.

Swamplandie foto: Dokořán

Děti se vzdělávají pomocí zastaralých dálkových kurzů a na pevninu nikdy nejezdí, jenom v případech nouze. Hvězdou parku je matka rodiny Hilola, slavná zápasnice s krokodýly světového formátu. 

Kniha Swamplandie jižanské autorky Karen Russellové, brilantní vypravěčky fascinujících osudů rodiny zápasníků s krokodýly v bažinách na jihozápadě Floridy. Kniha byla nominována na Pulitzerovu cenu a dostala se na seznam „10 nejlepších knih roku“ listu The New York Times. 

„Fyziognomie aligátora skrývá jeden zajímavý fakt: zatímco dokáže zavřít čelisti silou 395 kilogramů na centimetr čtvereční, tedy silou gilotiny, muskulatura jeho tlamy, která ty stejné čelisti otevírá, je nesmírně slabá. Tohle je tajemství, které zápasník používá k poražení svého soupeře – jakmile se vám podaří zavřít aligátorovy čelisti a sevřít je v pěsti, je pro zvíře skoro nemožné je zase otevřít. Tlamu dvousetkilového krokodýla můžete zavázat holčičí gumičkou do vlasů,“ prozrazuje třináctiletá Ava, hlavní vypravěčka příběhu.

A jak můžete knihu vyhrát? Stačí odpovědět do neděle 8. března na soutěžní otázku: Ve kterém roce byla kniha Swamplandie nominována na prestižní Pulitzerovu cenu? 

Autor:

Recept: Pljeskavica s ajvarem a kajmakem
Recept: Pljeskavica s ajvarem a kajmakem

Mleté maso propracujeme rukama, dochutíme pepřem, solí a mletou paprikou. Důkladně vmícháme nadrobno nakrájenou cibuli. Necháme odležet v chladu.