Neděle 3. července 2022, svátek má Radomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kultura

Španělé zůstali v Ostravě. Výstava spojuje pařížskou bohému a španělské mistrovsví

Náhled do výstavy Španělští umělci Pařížské školy. foto: GVUO

OSTRAVA - Díla španělských malířů, jejichž tvorbu ovlivnila pařížská škola, vystavuje Galerie výtvarného umění v Ostravě. Jedná se o soubor prací, který ostravský Dům umění před lety zakoupil a stal se tak po pražské Národní galerii vlastníkem největší obrazové sbírky španělských umělců v republice. Výstava je k vidění už jen do 6. června.
  15:00

Mezi šestnácti vystavenými autory budí pozornost především jeden z účastníků poválečné přehlídky nových směrů v Praze Óscar Manuel Domínguez Palazón. Výstava pařížských exilových Španělů se konala počátkem roku 1946 v Mánesu. Podtitul expozice – Španělští umělci Pařížské školy – nyní kurátoři použili jako název pro ostravskou výstavu. Organizátoři tak připomínají první důležitou zahraniční výstavu u nás před nástupem komunistů, která se navíc stala zárodkem budoucí ostravské akvizice.

Náhled do výstavy Španělští umělci Pařížské školy.
Náhled do výstavy Španělští umělci Pařížské školy.

Z Tenerife za Bretonem

Domínguez, představitel magického surrealismu, vyznavač skrytých sexuálních podtextů, byl do Paříže vyslán rodinou v roce 1927, aby zde dohlédl na otcův export ovoce z Tenerife. Malíř v Paříži navštěvoval Picassův ateliér, přátelil se s André Bretonem. Ke společenským tématům se vyjádřil oleji Osvobození Španělska a Revoluce. Inklinoval také k ryze španělským námětům, v jeho kresbách se objevuje hlava ženy s podobou býka. 

Kurátor expozice Pavel Štěpánek při vernisáži vyzdvihl Domínguezův obraz Zátiší s revolverem před pětasedmdesáti lety umělcem představený na zmíněné expozici v Mánesu. V roce 2017 plátno zapůjčila ostravská galerie na výstavu do umělcova rodiště, na ostrov Tenerife. Domínguez se do Československa opakovaně vracel. Umělcově pobytu v Olomouci, kde v roce 1947 vystavoval a kde tvořil v ateliéru Jaroslava Šolce, je v instalaci věnován samostatný text.

Čitelný vztah ke španělským kořenům i opojení pařížskou školou do svého díla výrazně vtiskl Antoni Clavé i Sanmartí. Vystaveno je jeho plátno Žena s kohoutem, litografie s názvy Muž s býkem a Dvojice. Představen je také perokresbami s motivem dívčí hlavy. Tento slavný španělský malíř, grafik, sochař, kostýmní a jevištní výtvarník se dostal do Francie jako uprchlík v roce 1939, o rok později už měl v Paříži samostatnou výstavu. 

Pod vlivem slavného rodáka Picassa začal tvořit figurální kompozice, v nichž se objevují harlekýni a býci… Za výtvarnou práci na filmu Hans Christian Andersen byl v roce 1952 nominován na dva Oscary. Modernistický sochař Honorio García Condoy, jehož umělecký názor poznamenalo několik výtvarných směrů, je připomenut díly s kubistickými prvky (Ženská polopostava a Žena v křesle). 

Vystaveny jsou také umělcovy precizní kresby ženského aktu, tančící dvojice a koupajících se dívek. Zajímavostí je fakt, že v souvislosti s výstavou v Mánesu žil Condoy několik měsíců v Československu. Malíř Pedro Flores diváka mile překvapí Slováckou tanečnicí a Joaquín Ruiz-Peinado působivou intimní kresbou Zvěstování. 

Dalšími vystavenými umělci z ostravské sbírky jsou José Palmeiro, Manuel Viola, Ginés Parra, Julio Gonzáles a jeho dcera Roberta a další. Celkový dojem z výstavy může u diváků vzbudit příjemnou asociaci s leskem pařížské bohémy i proslulými španělskými motivy.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat