Neděle 1. října 2023, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kultura

Společenská satira bez barev. Oscarový film Parazit uvidí diváci v Česku v černobílé verzi

Snímek Parazit (2019). Režie: Pon Džun-ho. foto: AEROFILMS

Jihokorejský snímek Parazit režiséra Pon Džun-hoa, který získal čtyři Oscary včetně ocenění za nejlepší film loňského roku, uvedou česká kina v černobílé verzi. První neanglicky mluvený film, který zvítězil v hlavní kategorii Oscarů, ve speciální režisérské verzi již dnes nabídnou vybraná kina v Praze, Brně a Chomutově.
  16:00

V dalších dnech drama, které kromě nejlepšího filmu vyhrálo Oscary v kategoriích nejlepší zahraniční celovečerní film, režie a původní scénář, uvidí zájemci v Uherském Hradišti, Semilech a Trutnově. 

V České republice měla barevná verze filmu premiéru loni v březnu. Zaznamenala návštěvnost necelých 32 tisíc lidí a tržby přibližně 4,2 milionu korun.

Štáb Parazita slaví. Oscaři 2020.
Pon Džun-ho (vlevo) oslavuje vítězství svého Parazita. Oscaři 2020.

„Je mi jasné, že na tuto (černobílou) verzi bude spoustu různých názorů. Osobně si myslím, že jednotlivé postavy působí ještě pronikavěji a že díky odstínům šedi lépe vynikne tragický rozdíl v tom, jak odlišné prostory jednotlivé rodiny obývají,“ uvedl režisér Pon Džun-ho.

Černá komedie Parazit sleduje chudou, ale mazanou čtyřčlennou rodinu, která se rozhodne infiltrovat do bohaté domácnosti byznysmena Parka. V žánru thrilleru, dramatu i satiry vtipnou formou ukazuje, co může přinést setkání dvou odlišných světů.

Parazit

Od své premiéry na festivalu v Cannes sklidil Parazit úspěchy po celém světě. Kromě Zlaté palmy a Zlatého glóbu získal přes 170 dalších ocenění a byl nominovaný na šest Oscarů. „Když jsem Parazita připravoval, nebyl žádný plán - prostě jsem chtěl natočit svůj další film. Ale pak jsme jeli do Cannes, vyhráli Zlatou palmu a americký distributor řekl: ´Parazit dostane spoustu nominací na velká ocenění, ať chcete, nebo ne.´ A tak jsme byli v podstatě donuceni začít tuhle intenzivní cestu,“ řekl režisér.

V USA tržby filmu překročily 30 milionů dolarů, celosvětově Parazit utržil už 165 milionů dolarů.

Černobílý Parazit byl loni uveden v premiéře na festivalu v Rotterdamu. „Bez barev silněji vynikne kontrast mezi chudou a bohatou rodinou. Divák se může více soustředit na strukturu obrazu, obzvlášť na blyštivé a čisté interiéry domu Parkových,“ řekl režisér Džun-ho. „Sám jsem černobílou verzi viděl jen dvakrát. Poprvé jsem si připadal jako bych se díval na starý film, na příběh z dávných dob. Podruhé na mě snímek působil intenzivněji, více krutě,“ dodal.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!