Neděle 24. října 2021, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Srpnovou okupaci z roku 1968 připomenou i výstavy nebo koncerty

Kultura

  12:26
PRAHA - Vystavením cyklu Invaze 68 fotografa Josefa Koudelky Národní galerie v Praze připomene 50. výročí vpádu vojsk Varšavské smlouvy do tehdejšího Československa. Výstava začne ve Veletržním paláci přesně ve výroční den 21. srpna, do kterého se před 50 lety lidé budili zvukem tanků v ulicích. Události, které na dlouhých 20 let ovlivnily osudy celé země, si připomenou i další kulturní instituce. Národní muzeum, jehož fasáda i po generální rekonstrukci ponese stopy střel okupantů, chystá videomapping.

Nový seriál Lidových novin se věnuje okolnostem srpnové okupace. foto: ČTK

Připravuje ho ve spolupráci s Českých rozhlasem. „Dohodli jsme se před rokem s mnoha institucemi, že uděláme společný program - s Národním muzeem, s Národním filmovým archivem, s Ústavem pro studium totalitních režimů, s Ústavem soudobých dějin AV a s pražským magistrátem. Centrum bude v Českém rozhlase, kde budeme dělat od 20. srpna od večera třináctihodinový speciál, který připomene okupaci minutu po minutě,“ řekl šéfredaktor Radiožurnálu Ondřej Suchan. Asi třicítka redaktorů bude v terénu na místech, kde se děly tehdejší události po celé republice, zapojeni jsou i zahraniční zpravodajové.

Druhý den bude na budově rozhlasu odhalena nová pamětní deska, protože se nedávno zjistila jména dalších dvou lidí, kteří zemřeli v okolí Českého rozhlasu. Program vyvrcholí večerním koncertem na Václavském náměstí, na kterém zazpívá mimo jiné Marta Kubišová.

Jedním z dnes nejznámějších dokumentů o okupaci je Koudelkův soubor Invaze 68. Přestože se nikdy předtím reportáží nezabýval, jeho snímky pořízené během dramatických srpnových dnů se staly symbolem národní tragédie, ale i symbolem jakéhokoli vojenského útlaku a boje za svobodu. Soubor dnes patří ke klasickým dílům poválečné reportážní fotografie. Koudelkovy fotografie doplní archivní záběry Jana Němce.

Výstava Sovětská invaze na Staroměstské radnici

Už od soboty 4. srpna bude na Staroměstské radnici otevřená výstava Sovětská invaze - srpen 1968. Na 190 fotografiích ukáže očima více než 40 fotografů přelomové okamžiky československých dějin od srpna 1968 do jara 1969. Začne invazí 21. srpna v Praze, Liberci, Brně i Bratislavě, ukáže okupační stávky studentů v listopadu 1968, události po sebeupálení Jana Palacha v lednu 1969 a bouřlivé oslavy vítězství v hokeji nad Sovětským svazem 28. března 1969. Výstavu připravila fotografka Dana Kyndrová, která se mimo jiné po roce 1989 soustavně věnovala dokumentaci odchodu sovětských vojsk z Československa.

Festival s názvem Kolik stojí svoboda? připomene srpnové události v Plzni. Bude se konat od 10. do 21. srpna a na programu má divadlo, koncerty, besedy s pamětníky i filmy. Soubor Spitfire Company uvede oceňované představení Antiwords, jež je ovlivněné dílem Václava Havla.

Divadlo Líšeň připravuje jevištní reportáž Putin lyžuje, která zpracovává téma nástupu Vladimira Putina k moci, a Divadlo Continuo uvede inscenaci Poledne. Inspirací k ní divadelníkům byla stejnojmenná kniha Natalie Gorbaněvské, jedné z účastníků protestu proti okupaci Československa přímo na Rudém náměstí v Moskvě. Součástí festivalu budou i koncerty písničkářů Vladimíra Merty, Jaroslava Hutky, Bohdana Mikoláška či Jana Kryla, bratra Karla Kryla.

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat