Středa 13. listopadu 2024, svátek má Tibor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Stalin se vrátí na Letnou. Začalo natáčení filmu o tragickém osudu autora pomníku

Kultura

  12:00
PRAHA - Životopisné drama o sochaři Otakaru Ševcovi, jehož osud byl spjat s pomníkem J. V. Stalina postaveným na pražské Letné v 50. letech, je tématem televizního filmu Monstrum. Podle vlastního scénáře ho začal natáčet režisér Viktor Polesný. Na Letné tak pro účely natáčení v těchto dnech vyroste maketa největšího skupinového sousoší Evropy své doby.

Příprava makety Stalinova pomníku. foto: Česká televize

Film Monstrum sleduje osudy sochaře Otakara Švece (hraje ho Jan Novotný), jeho ženy Vlasty (Zuzana Stivínová) a jeho žáka (Martin Kraus). Sochař Otakar Švec není podle autorů ve filmu vyobrazen jako komunista, ale jako člověk, který se snažil normálně žít, zachovat si důstojnost, profesionalitu, lásku své ženy a důvěru kolegů. Šílená doba ale nakonec přivedla život umělce, který naprosto nečekaně vyhrál soutěž na Stalinův pomník, k tragickému konci.

„Leitmotivem filmu bude niterné, sugestivní spojení intimního milostného vztahu manželů Švecových s ohromnou, nelítostnou masou žuly, která se postupně stává absurdním symbolem zániku nejen pro ně samotné, ale i pro celou společnost,“ říká kreativní producent Jan Lekeš, v jehož tvůrčí producentské skupině film Monstrum vzniká.

Příběh velkého umělce, který podá ruku ďáblovi

„To monstrum skutečně nad Prahou postavíme. A taky ho později odpálíme. Ale to není to nejpodstatnější. Chceme vyprávět příběh noblesního člověka a velkého umělce, který jednou zaváhá, podlehne pokušení a podá ruku ďáblovi. Cesta k sebezničení se tak před ním, aniž to tuší, pomalu otevírá,“ říká režisér a scenárista Monstra Viktor Polesný, který pro Českou televizi naposledy režíroval dvoudílný snímek Zločin v Polné.

Otakar Švec (1892 – 1955)

  • V letech 1908-1911 studoval na UMPRUM a na AVU v Praze u Josefa Václava Myslbeka a Jana Štursy. V roce 1919 se stal Štursovým asistentem na AVU, kde působil i po jeho smrti až do roku 1927.
  • Vystavoval na reprezentačních výstavách v Benátkách, Paříži a Filadelfii.
  • Byl autorem portrétů významných osobností (Josef Bohuslav Foerster, 1918, Voskovec a Werich, 1930, Vítězslav Nezval, 1932, Jan Neruda, 1942, Vítězslav Novák, 1948, Otakar Nejedlý). Jeho portréty T. G. Masaryka a Jana Husa byly zničeny za okupace.
  • Od roku 1919 byl členem SVU Mánes. Ze spolku vystoupil na vlastní žádost v roce 1932.
  • Od roku 1949 do roku 1955 pracoval na monumentálním projektu Stalinova pomníku na pražské Letné, spolu se svojí ženou Vlastou Švecovou a s architektem Jiřím Štursou, který byl autorem podstavce pomníku. K samotné stavbě pomníku byli povoláni studenti Akademie a množství pražských i mimopražských kameníků. Opracované žulové kvádry byly naskládány na rozlehlé železobetonové konstrukci o výšce 15,5 m.
  • Kvůli politickému tlaku spáchala Švecova manželka v roce 1954 sebevraždu, Otakar Švec rok poté, několik dní před odhalením pomníku.

Maketa ve své době největšího sousoší v Evropě vznikala několik měsíců v dílnách na Kavčích horách. „Vyrobili jsme skoro šest metrů vysokou hlavu Stalina, kterou podepře ještě dalších šest metrů lešení. Část pomníku, který původně měřil kolem patnácti metrů, tak dotvoříme pomocí digitálních triků. I tak to bude ale po dobu natáčení pro Pražany asi nepřehlédnutelná stavba,“ říká výkonný producent Martin Lubomírský a dodává: „Od prosince se v dílnách na Kavčích horách připravovalo několik různě velkých modelů, abychom mohli ve filmu ukázat výrobu pomníku ve všech jeho stádiích. K původnímu sousoší se nezachovala žádná technická dokumentace, takže jsme vycházeli z dobových materiálů, literatury, fotografií a filmů.“

Příprava makety Stalinova pomníku.
Herec Martin Kraus při natáčení.

Natáčení Monstra odstartovalo u Mladé Boleslavi. Kromě autentického místa, kde Stalinův pomník ve své době stál, se bude natáčet také v dalších pražských lokacích, jako jsou Ledeburské zahrady, Střelecký ostrov, v Národním památníku na Vítkově nebo na Akademii výtvarných umění.

Autor: