Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Stand-up komedii v taneční podobě předvede soubor 420PEOPLE

Kultura

  17:00
První celovečerní představení tanečního souboru 420PEOPLE, které má za sebou úspěšnou premiéru na přehlídce 4+4 dny v pohybu, je inspirováno výkony Robina Williamse, Davea Chappella a dalších mistrů žánru stan-up comedy. Nastudoval ho tanečník a choreograf Václav Kuneš.

Z představení Mirage souboru 420People. foto: Pavel Hejný

Kuneš se pro své představení netradičně inspiroval žánrem pro divadlo netypickým, a vytvořil dílo pro sedm tanečníků, "které osciluje mezi humorem a palčivými otázkami, které míří do nitra těch, kdo stojí na jevišti a snaží se rozesmát publikum".

Autorem hudby je kanadský hudebník Owen Belton, kostýmy vytvořilo mladé české design studio Chatty návrhářek Anny Tuškové a Radky Sirkové. Součástí představení je také filmový dokument Jakuba Jahna. První repríza proběhne na Nové scéně Národního divadla 26. listopadu.

Proč převádět do tanečního představení stan-up komedie? Kuneš chtěl hledat odpovědi na otázky typu: Co vězí za vším tím humorem, kterému se tak rádi jako diváci poddáváme? Co se skrývá za zdánlivou ladností a lehkostí tanečníků, kterou divák mnohdy obdivuje? A jsou stand-up komici opravdu tak vtipní a šťastní, jsou tanečníci plní energie, i když reflektory nezáří? Hlavní inspirací se mu stali aktéři stand-up komedií jako Jimmy Fallon, Dave Chappela, Mitch Fatel či Robin Williams.

420PEOPLE

Taneční soubor, který na přelomu let 2006/2007 založili Václav Kuneš a Nataša Novotná – bývalí dlouholetí členové Nederlands Dans Theater Jiřího Kyliána. 

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...