Úterý 31. ledna 2023, svátek má Marika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Státní cenu mají Daniela Hodrová a Martin Hilský

Kultura

  12:28
PRAHA - Letošní laureátkou Státní ceny za literaturu se stala spisovatelka Daniela Hodrová. Státní cenu za překladatelské dílo získal odborník na tvorbu Williama Shakespeara Martin Hilský.

Překladatel Martin Hilský foto:  František Vlček, Lidové noviny

Odborná porota ocenila nejen poslední román Dany Hodrové Vyvolávání, ale i dosavadní literární tvorbu. "Ačkoliv jsem přesvědčen, že umění je nadpohlavní, je třeba zmínit, že je to teprve podruhé, co cenu získala žena. Hodrová nepatří k pisálkům, jež každý rok chrlí několik titulů. Dlouhé časové intervaly mezi jejími knihami svědčí o její estetické odpovědnosti," okomentoval rozhodnutí odborné poroty její místopředseda Vladimír Novotný.

Hodrová za sebou ve "spisovatelském klání" zanechala například Emila Hakla či Radku Denemarkovou.

Není většího odborníka na Alžbětinskou dobu

Odborná porota Státní ceny za překladatelské dílo tento rok ocenila rozsáhlé dílo jednoho z předních překladatelů z angličtiny a znalce Shakespearovské doby - Martina Hilského, který letos vydal kompletní překlad díla Williama Shakespeara. Hilský do češtiny přeložil autorovy komedie, tragédie i básnické sonety.

"Máte-li překládat 400 let staré hry, máte jen dvě možnosti. Buď budete text překládat věrně, doslova, nebo je přeložíte tak, aby se daly hrát na divadle. Hilskému se podařilo, že ty hry jsou neobyčejně působivé na divadle a zároveň věrné, co se týče podoby s originálem," uvedl předseda poroty Jiří Hanuš s tím, že v Česku není většího odborníka na Alžbětinskou dobu a dílo jejího nejslavnějšího autora.

Ceny ministerstva kultury

Kromě Státních cen byla oznámena i jména letošních laureátů Cen ministerstva kultury. Choreograf Jiří Kylián titul získal za "dlouhodobé zásluhy v rozvoji tanečního umění v celosvětovém měřítku a za soustavnou podporu českému tanci". Hudební publicista a popularizátor jazzové hudby v Česku Lubomír Dorůžka pak získal ocenění za přínos české hudební scéně, kategorii výtvarného umění vévodil Leoš Válka, kterého porotci ocenili za vybudování Centra současného umění DOX v Holešovicích. Za celoživotní dílo byl oceněn také architekt Miroslav Masák a kategorii kinematografie a audiovize vévodil Jan Němec a in memoriam hudební skladatel Zdeněk Liška. Slavnostní předání cen z rukou ministra kultury Jiřího Bessera proběhne ve čtvrtek večer na ceremonii v Národním divadle.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat