Neděle 24. září 2023, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Stěhování Epopeje do Prahy je podivný a náhlý manévr, míní Havel

Kultura

  20:20
PRAHA - Exprezident Václav Havel se ve sporu mezi Prahou a Moravským Krumlovem o Slovanskou epopej Alfonse Muchy postavil na stranu moravského města. Praha si podle něj na Muchovo dílo desetiletí nevzpomněla a nyní udělala podivný manévr.

Úředníci MÚ v MOravském Krumlově pečetí vstupní dveře do galerie tamního zámku. foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

V souvislosti s chystaným stěhováním epopeje kritizoval také ředitele Národní galerie Milana Knížáka. Havel se k epopeji vyjádřil v rozhovoru na okraj setkání se slovenskou premiérkou Ivetou Radičovou.

"V Moravském Krumlově to byla jedna z nejdůležitějších památek, chodili tam lidi, jezdili se tam dívat, v Praze se to téměř ztratí. Jsem, abych tak řekl, na straně Krumlova," prohlásil Havel. Zdůraznil, že moravské město se o Muchovo dílo po desítky let stará. "Praha si na to po desetiletí nevzpomněla, připadá mi to jako podivný, náhlý, nějakou politiku skrývající manévr," řekl Havel.

Bývalý prezident také má dojem, že Knížák umístěním epopeje v budově Národní galerie nahrazuje kvalitní výstavy, které nedokáže uspořádat. "Já mám dojem, že Milan Knížák nemá čím smysluplným naplňovat velkou spodní halu Veletržního paláce, že nedovede oslovit nejlepší světové umělce, aby se tam střídaly výstavy, a tak chce situaci řešit tím, že tam bude natrvalo viset tato epopej. Možná to je dohad, a křivdím-li mu, tak se mu omlouvám," uvedl Havel.

Praha chtěla obrazy z moravskokrumlovského zámku odstěhovat během léta na výstavu, která měla začít v září ve Veletržním paláci. Úřad v Moravském Krumlově ale přesun obrazů už dvakrát zakázal. Praha se kvůli sporu obrátila na Okresní soud ve Znojmě, který na konci září rozhodl, že Krumlov musí Praze obrazy vydat. Krumlovští úředníci ale i přesto manipulaci s dílem Alfonse Muchy minulý týden opět zakázali. Praha pak minulý týden oznámila, že do voleb stěhování epopeje odloží, protože spor je zpolitizován.

Muchova rodina je v názorech na přesun díla rozdělena. Stěhování obrazů do Prahy odmítá Muchův vnuk John, jeho nevlastní sestra Jarmila Mucha Plocková ale naopak přesun podporuje.

Autor: