Středa 6. července 2022, Den upálení mistra Jana Husa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Stoletý Václav Čtvrtek a česká mytologie

Kultura

  12:21
PRAHA - Tohle výročí by také mělo být zmíněno, neboť ten, kdo je v něm připomínán, hluboce zasáhl do kolektivního vědomí zdejšího lidu.

Křemílek a Vochomůrka foto: Reprofoto

Přesně před sto lety se v Praze narodil Václav Čtvrtek, spisovatel a porodník mnoha bytostí, jež tahal z břicha české obrazotvornosti a imaginace. Za zrození jsou mu vděčni Křemílek a Vochomůrka, víla Amálka, Maková panenka, Motýl Emanuel, vodník Česílko a další.

Všechno to jsou kreatury, které povstaly z vlahého přírodního prostředí, z mechu a kapradí, z tůní, kaluží a luk, tedy z niveau, v němž se dařilo přírodním pohanským božstvům a bůžkům, té mytologické chamradi nižšího řádu, která strážila studánky a rejdila spáči po nose za letní noci.

Václav Čtvrtek (vlevo) a Radek Pilař, výtvarník Rumcajse

Václav Čtvrtek a Radek Pilař, výtvarník Rumcajse

Byť to možná nebyl jeho úmysl, tak Čtvrtek de facto obnovil českou pohanskou mytologii. Vrátil do národní mysli, která si nechala vzít křesťanství a již začala blekotat ze suchopáru ateismu, skřítky a víly, vodníky a jiné pseudonáboženské běsíky.

Jeho obyvatelé jiného, lepšího světa žvatlali při večerníčku do ucha pěkně rozkošnou řečí národních umělců a znělo to jako příběhy z pradávného přírodního snu, na který lidé během své cesty zapomněli.

Do tohoto světa ne úplně zapadá historická postava Rumcajse. Ale to už je jiný sen – sociální.

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!