Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kultura

‚Strach zmizí. Zůstanu jen já.‘ Výpravný sci-fi velkofilm Duna se představuje v první ukázce

Snímek Duna (2020). foto: Vertical Entertainment

ARRAKIS - Pouštní planeta, obrovští červi a mladý hrabě, který musí riskovat vše. Dočká se kultovní román Franka Herberta důstojné adaptace? Film Duna režiséra Denise Villeneuveho dorazí do českých kin 17. prosince.
  15:00

Hrabě Leto Atreides (Oscar Isaac) dostane do poručnictví nehostinnou pouštní planetu Arrakis (také známou jako Duna), jediný zdroj nejvzácnější vesmírné substance zvané melánž. Koření, které mimo jiné prodlužuje lidský život. Leto tuší, že jde o promyšlený plán nepřátelského rodu Harkonnenů, ale stejně spolu se svým synem Paulem (Timothée Chalamet) na planetu odcestuje. Říct, že tam na ně čekají problémy, by zdaleka nevystihovalo skutečnost.

Snímek Duna (2020).
Snímek Duna (2020).

Hlavní role se zhostil oscarový Timothée Chalamet. „To, co mě na Paulovi od první chvíle lákalo, byl fakt, že v tak ohromném sci-fi příběhu je hrdinou, který se vydává na nehrdinskou cestu,“ popsal herec magazínu Vanity Fair. Naráží tím na fakt, že Paul nechce žádná dobrodružství. Odolává jim, ačkoliv okolnosti tomu chtějí jinak.

Režisérem snímku je Denis Villeneuve. Upozornil na sebe filmy jako Sicario: Nájemný vrah (2015), Příchozí (2016) nebo Blade Runner 2049 (2017). Scénář na motivy Herbertovy knihy napsal Eric Roth (Zrodila se hvězda, Mnichov).

Snímek je hvězdně obsazený. Kromě výše zmíněných herců Chalameta a Isaaca si ve filmu zahrají i Rebecca Fergussonová (Lady Jessica), Jason Momoa (Duncan Idaho), Dave Bautista (Glossu Rabban), Javier Bardem (Stiglar), Josh Brolin (Gurney Halleck) nebo Stellan Skarsgård v roli padoucha Vladimira Harkonnena.

Letošní Duna je již druhým pokusem o filmovou adaptaci. Ten první „spáchal“ v roce 1984 slavný režisér David Lynch (Twin Peaks, Mullholand Drive). Snímek se i přes vysoký rozpočet stal kasovním propadákem. Na filmu se mimochodem podílel i slavný švýcarský umělec H. R. Giger, autor designu Vetřelce. Pro Dunu navrhoval futuristicky vypadající nábytek.

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště
V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště

Navzdory nepříznivé situaci dnešní doby, otevřelo obchodní centrum Galerie Butovice několik dalších obchodů a rozšířilo svou pestrou nabídku o...

Mohlo by vás zajímat