Pondělí 4. července 2022, svátek má Prokop
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Studentské filmy rozhodly na festivale v Písku o nejlepším ze svých řad

Kultura

  18:48
PÍSEK - Hlavní cenu Václava Kršky si z Mezinárodního festivalu studentských filmů v Písku odváží snímek Moje drahá dětská Popelka korejského režiséra I Čong-u.

Opustíme vzory (We Leave Ideals) foto: Veronika SzemlovaReprofoto

Cenu za nejlepší hraný film získal estonský snímek Posedlost a mezi dokumenty porotu nejvíce zaujal britský film Where the Mind is Without Fear (Kde se není čeho bát), který také obsadil třetí místo v soutěži projektu Winton Train.

V Česku zůstává cena za nejlepší animovaný film, kterou získala Veronika Szemlová za tříminutové dílo Opustíme vzory. Mladí revolucionáři v něm chtějí muzikou upozornit na prohnilost systému založeném na pokleslé televizní zábavě. Vedou tedy vzpouru proti vzorům a autoritám, kterými se oni ale v závěru stanou, čímž se kruh uzavírá.

Cenu poroty převzal polský režisér Maciej Jurewitz za film Dlaně, který přibližuje kontrast mezi světy hluchoněmých a slyšících. Zvláštním uznáním za odvahu a úctu k osobnosti porota ocenila Tomáše Elšíka a jeho dokument Adam o hledání sama sebe a nelehkém rozhodnutí podstoupit léčbu transsexuality. Britský snímek o dospívání Play získal zvláštní uznání za režii.

Mezinárodní festival studentských filmů v Písku 2009

Do letošního ročníku festivalu se přihlásilo na 200 filmů z celého světa a do soutěže postoupilo padesát nejlepších z nich. Diváci mohli zhlédnout filmy z Německa, USA, Izraele, Filipín, Indie, Kanady, Estonska, Bulharska, Nizozemska, Švédska, Indonésie či Portugalska. Početné zastoupení měl také český studentský film.
Hlavní Cena Václava Kršky je dotována 50 000 korunami. Pojmenována je podle scenáristy, režiséra a píseckého rodáka, který například zfilmoval literární díla Fráni Šrámka. Festival pořádá Soukromá vyšší odborná škola filmová a Filmová akademie Miroslava Ondříčka v Písku.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...