Pátek 9. června 2023, svátek má Stanislava
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Studentskou soutěž vyhrála anglická báseň

Kultura

  12:00
Druhý ročník literární soutěže v angličtině The IMPAC Czech Young Writers Award už má svou vítězku. Stala se jí Marie Šmilauerová za báseň 'Should all dreams come true'.

Vítězka soutěže Marie Šmilauerová při slavnostním udělování cen IMPAC Czech Young Writers Award, druhého ročníku literární sutěže pro mladé autory v anglickém jazyce foto:  František Vlček, Lidové noviny

Také v druhém ročníku českého kola Ceny mladých autorů IMPAC se celkovým vítězem stala dívka. Porota ocenila báseň Marie Šmilauerové Should All Dreams Come True?

Vítězka soutěže Marie Šmilauerová. Na dnešním slavnostním vyhlášení v pražském hotelu Marriott studentka soutěžící v kategorii do 19 let převzala diplom a finanční odměnu deset tisíc korun. Kromě toho se v červnu podívá na letošní předání Mezinárodní literární ceny IMPAC v Dublinu. Tam se česká vítězka setká s kolegy z dalších zemí a zúčastní se literárních seminářů na slavné Trinity College.

Jana Frejová, která zvítězila v loňském, prvním ročníku s textem This Suit Does Not Suit Me, na pobyt v Dublinu vzpomíná takto: „Týden v Dublinu byl skutečně pohádkový. Nejdražší hotel ve městě. I celý týdenní program byl výborný. Zážitky, které bych jinak asi nezažila, jako třeba ceremoniál, kde se předávala cena Peru Pettersonovi ve stylu black tie, nebo literární seminář s profesorkou z Trinity College. Pro mě je teď Dublin spojen s pojmem literatura.“


Přečtěte si rozhovor s překladatelem Martinem Hilským.


Sny, které se mohou vyplnit

Soutěž, kterou spolupořádají Lidové noviny a První obnovené reálné gymnázium v Praze, byla vyhlášena ve třech věkových kategoriích. Porota ve složení Martin Hilský, Petr Fantys a Justin Quinn vybírala vítěze z téměř dvou set anglicky psaných textů na téma „Dreams That May Come True“.

VÍTĚZOVÉ A POŘADÍ
kategorie do 15 let

1. Randl David – A dog’s tale

 1. 2. Danda Přemysl – All i need is a sibling

 2. 3. Hlaváčková Marie – Tears of the shadow

 3. 4. Zeithammerová Sára – Crete

kategorie do 17 let
1.-2. Trnečková Hana – BASIC DAY
  1. 1.-2. Kapusta Matyáš – Chance of a lifetime

 1. 3. Hájek Matouš – Soaked dust

 2. 4. Mareček Miroslav – Someone who left us

kategorie do 19 let
 1. 1. Šmilauerová Marie – Should all dreams come true

 2. 2. Ludvíček Josef - (... dear readers of my farewell)

 3. 3. Hornát Jan – The farm

 4. 4. Huta Filip – A kiss to build a dream on

celková vítězka

Šmilauerová Marie – Should all dreams come trueV kategorii do 15 let se vítězem stal stejně jako vloni David Randl. Zatímco vloni uspěl  s textem Bohemian in Prague... Foreigner?, nyní byla oceněna povídka A Dog’s Tale. V kategorii do 17 let porota vybrala hned dva vítěze – Hanu Trnečkovou za povídku Basic Day a Matyáše Kapustu za prózu Change of a Lifetime. Mezi nejstaršími autory nejlépe obstála pozdější celková vítězka Marie Šmilauerová. Její báseň Lidové noviny pro své čtenáře přeložily. Překlad najdete v sobotním vydání LN.Udělování cen IMPAC Czech Young Writers Award, druhého ročníku literární soutěže pro mladé autory v anglickém jazyce.

Cena mladých autorů je odnoží Mezinárodní literární ceny IMPAC. Poprvé byla uspořádána v americkém státě Connecticut. V dalších letech proběhla rovněž v Thajsku, Malajsii, Finsku, Polsku a Ruské federaci. Cílem soutěže je podpořit schopnost písemného vyjadřování a komunikace v anglickém jazyce.

Mezinárodní literární cena IMPAC vznikla v roce 1996 a během krátké doby získala vysokou prestiž. A to nejen proto, že je s ní spojena odměna sto tisíc eur, ale především proto, že si ji odnesl Javier Marías, Michel Houellebecq či nositel Nobelovy ceny, turecký prozaik Orhan Pamuk.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!