Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jednou z hvězd Rock for People bude oscarový hrdina „Sugar Man“ Rodriguez

Kultura

  16:30
Hlavní hrdina jednoho z nejpozoruhodnějších příběhů historie moderní hudby "Sugar Man" Rodriguez posiluje programovou sestavu nadcházejícího ročníku festivalu Rock for People. Ten se uskuteční od 4. do 6. července v hradeckém Festivalparku.

Sixto „Sugar Man“ Rodriguez foto: Rock for People

„Jeho neuvěřitelný životní osud zná díky oscarovému snímku Pátrání po Sugar Manovi celý svět. Zatímco on pracoval ve Státech jako dělník, staly se jeho písně symbolem boje za svobodu pro celou generaci Jihoafričanů,“ říká šéf Rock for People Michal Thomes. A slibuje: „Vidět tohohle charismatického umělce na živo, navíc téměř v den jeho šestasedmdesátých narozenin, patří k zážitkům, které si budete pamatovat.“ Rodriguez bude nejstarším umělcem, který kdy na Rock for People vystoupil.

Sixto Rodriguez, jak se Sugar Man jmenuje vlastním jménem, pochází z detroitské rodiny s mexickými kořeny. Jeho kariéra folkaře začala v 60. letech v hippie klubech Detroitu. Po čase si jej všimli producenti Dennis Coffey a Mike Theodore, kteří doufali, že našli talent srovnatelný s Bobem Dylanem, ale alba Cold Fact z roku 1970 ani o rok starší Coming from Reality očekávání nesplnila.

Rodriguez postupně ztratil se světem showbyznysu kontakt, živil se jako dělník na stavbách a v továrnách. Jeho nahrávky se mezitím dostaly do Austrálie, Jižní Afriky a na Nový Zéland. Jižní Afrika, izolovaná tehdy kvůli apartheidu, Sixta Rodrigueze vzala za svého, pro celou jednu generaci Jihoafričanů byly jeho pokoutně nahrávané a šířené písně symbolem boje za svobodu.

Popularita Sixta Rodrigueze, o níž on sám neměl tušení, dosáhla obrovských rozměrů, zejména poté, co se rozšířila fáma o jeho úmrtí. Až pád apartheidu a internet přinesly rozuzlení dávné historie: dva jihoafričtí fanoušci Sugar Mana vystopovali a vydali se jej hledat. Tuto cestu, včetně triumfálního návratu starého dělníka před desítky tisíc fanoušků, zaznamenal v Oscarovém dokumentárním filmu Pátrání po Sugar Manovi švédský režisér Malik Bendjelloul.

Vstupenky na festival jsou v prodeji na www.rockforpeople.cz. Aktuální edice celofestivalových pasů je do 31. 12. 2017 v prodeji za cenu 1600 Kč. Z programu Rock for People 2018 jsou zatím potvrzeni například The Prodigy či Skillet. Poprvé se českému publiku představí kapely In This Moment, Sick Puppies nebo Pop Evil.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...