Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Surgeon, hvězda Shotgun Festivalu: Hudba zažívá nejlepší časy

Kultura

  11:00
Magické rozhraní Česka, Polska a Německa – Trojmezí – přivítá od 31. srpna do 2. září Shotgun Festival, čistě elektronickou přehlídku. Jedním z headlinerů v Hrádku nad Nisou bude i britský progresivní producent a DJ Surgeon. „Hodně mě povzbuzuje, že tolik mladých zase dělá skvělou hudbu,“ svěřil se v rozhovoru pro Lidovky.cz.

Producent a DJ Surgeon foto: Reprofoto

Tvé první nahrávky se objevily už před dvaceti lety. Jak složité je i po té době stále přicházet s čerstvými nápady?

Trochu to opravím. Před dvaceti lety jsem sice začal hrát pod jménem Surgeon, ale hudbu jsem dělal už několik roků předtím. A k otázce – pokud člověk nepřestane být vnímavý, je jednoduché zůstat čerstvý a myslet dopředu.

Takže ještě předtím, než ses pojmenoval Surgeon, jsi něco vydal?

Anthony Child aka Surgeon

Rodák z britského Birminghamu začínal u techna, později se ale přeorientoval na experimentálnější odnože taneční hudby plné ruchů a šumů. Ale přesto je jeho hudba stále postavená na taneční platformě. Kromě několika studiových desek na sebe upozornil i jako zručný DJ a autor chválených kompilací.

Vlastně jsem žádnou hudbu před mým debutem „Surgeon EP“ (rok 1995, pozn. red.) nevypustil ven. Nekteré nahrávky z let 1984 a 1985 vyšly později na vinylu Boys, School Showers & Swimming Pools.

V devadesátých letech zněla tvá hudba hlavně minimalistickým technem, pak se ale posunula do experimentálnější úrovně. Proč?

V tomhle nesouhlasím. Vždycky jsem hrál a budu hrát jen takovou hudbu, která bude v lidech vyvolávat pocit, který chci. Bez ohledu na to, jakou značku se mé muzice někdo rozhodne dát. Bez ohledu na to, kdy ta hudba vznikla.

Dobře, ale zvuk devadesátých let byl přece jen jednodušší. Jak složité bylo prosadit se v tehdejší záplavě elektronické muziky jako producent a DJ?

Tehdy bylo ve všem tolik nadšení! Ale nikdy jsem se nechtěl proslavit. Vždycky jsem se zaměřoval jen na muziku. To mě vždy vedlo.

Stejně ses ale známým DJem stal. I díky několika legendárním kompilacím. Vzpomínám si třeba na výroční This Is For You Shits, kam se ti podařilo vměstnat hned 32 opusů ze známého vydavatelství Warp. Jak dlouho ses na to připravoval?

Tenhle projekt mě stál mnoho let. První myšlenka přišla tři roky předtím, než to v roce 2007 vydali. Byl jsem šťastný, když jsme se dostali na konec.

Navíc tě oslovili, abys namíchal i jeden z emblematických setů v rámci série Fabriclive. To musí být pro hudebníka pocta, ne?

Jo, tohle jsem si užíval. Tohle se hodně lišilo od mixu pro Warp. Abych se přiznal, rozdíl mezi těmi dvěma nahrávkami mám rád.

Shotgun Festival 2012

Přehlídka proběhne od pátku 31. srpna do neděle 2. září v Hrádku nad Nisou. Festival elekotronické taneční hudby proběhne už poněkolikáté, ale až letos se pořadatelům podařilo sestavit line-up, který nadchne nejen pravidelné účastníky tradičních tanečních parties. Hlavní slovo tu totiž bude mít sofistikovaná muzika. Jeden večer ve zlámaném rytmu, druhý zase v rovnějším. Přijedou Boddika, dBridge, Instra:Mental nebo právě Surgeon. 

Obě nahrávky jsou už ale historií, jak se díváš na současnou muziku?

Pokud myslíš taneční hudbu, tak podle mě teď nastal ten nejvíc strhující čas pro mladé producenty a muziku za posledních dvacet let.

Jedním ze znaků téhle hudby jsou právě ti hodně mladí producenti, skoro ještě děti. Jak se cítíš, když se s nimi potkáváš na pódiu?

Hodně mě povzbuzuje, když slyším, že tolik mladých dělá tak skvělou hudbu a že je to tu zase. Protože už uplynulo hodně času od chvíle, kdy jsem byl naposledy nadšený z nových objevů.

Oproti nim máš výhodu velkých zkušeností. Proto by mě zajímalo, co tu podle tebe zbude z dnešní módní dubstepové vlny?

Představit si cokoliv, co přijde po dnešku, je složité. Můžeš si třeba představit, že tohle je konec. Proto takhle nikdy nepřemýšlím, vstřebávám okolí a nechci být předpojatý.

A o své budoucnosti máš jasno?

Mám. Nejlepší způsob, jak to zjistit, je poslechnout si mé nové nahrávky.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!