Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ŠVAGROVÁ: Utrpení hvězdy na zem spadlé

Kultura

  12:00
PRAHA - Čtyři roky starý dokument Věra 68 výmluvně zmapoval to, co se odnepaměti říká jen ve zkratce: Všechna sláva – polní tráva. Olga Sommerová zachytila život Věry Čáslavské se všemi světly a stíny osudu výjimečné ženy.

Svatba Věry Čáslavské a Josefa Odložila na olympiádě v Mexiku 1968 byla velká událost. Jejich manželství nevydrželo. foto: Reprofoto

Talent, krása, elán, píle, cílevědomost i přímočará upřímnost, jež vedly k úžasným úspěchům nejen ve sportu a nejen doma na straně jedné, a úděl ženy a matky, jíž sebevětší ovace světa nepomohou, jsou-li intimní vztahy pokřivené, na straně druhé.

Státní pohřeb nebude. Poslední rozloučení s Čáslavskou proběhne v Národním divadle

Jak postupoval čas, ze zářivé, optimismem až svítící blondýnky se tvář slavné Věry proměňovala. Rýhy utrpení ji poznamenávaly čím dál víc. Ve vzpomínkách, jež se při úmrtí fenomenální sportovkyně vynořují, se opakují slova uznání: nezlomná bojovnice, obdivuhodně vytrvalá, obětavá, citlivá vůči slabým a potřebným.

Věra Čáslavská pózuje s medailemi.
Věra Čáslavská v prosinci 2015.

Moje vzpomínka je z jiného soudku: zlomená, zoufalá máma se hodiny zpovídala ze své bezmocnosti dokázat, že její syn není bezcitný vrah a že neštěstí, v němž figuroval, nebyl záměrný čin. V potemnělém autě v zapadlé vinohradské ulici se v zoufalství svěřovala s tím, čím si v soužití s dalším sportovním fenoménem musela projít (hnusné vzkazy na rubu složenek, jimiž platil alimenty, byly jen zanedbatelnou ukázkou nátury pisatele), co ale ani před tím, ani potom dlouhá léta nezveřejňovala. Ničila ji tragická smrt exmanžela i synův podíl na ní, zejména však apriorní kampaň, jež se proti němu tehdy rozpoutala (a která ostatně na internetu visí dodnes!).

Olympiáda 1968: čtyři zlaté, jedna Dubčekovi aneb Královna Čáslavská v akci

Po veliké slávě si protrpěla patnáct let bezohledné šikany ze strany režimu, ale myla schody, občas trénovala a přežila; pak přišel zlom, nové uplatnění, znovu na výsluní – a další hrozná léta ve stínu smrti. Tentokrát se zhroutila a šestnáct let žila v temném stínu. Kolik síly v té krásné blondýnce, podle níž si dívky v šedesátých letech česaly propletené drdoly a již miloval svět, muselo být, že zase vstala, šla mezi lidi a pomáhala? Ani ta nejhorší nemoc ji nakonec neminula.

Jen proměna v tváři kdysi tak hladké, svěží a čisté napovídá, jaký úděl si slavná a nezdolná Věra Čáslavská vybrala až do poslední kapky.

Autor:

Mohlo by vás zajímat