Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Švandovo divadlo dobývá Broadway. Uvede tu hru o osudu české herečky

USA

  16:30
Hru nazvanou The Good and the True napsanou podle skutečného příběhu české prvorepublikové herečky Hany Pravdové uvidí publikum divadla DR 2, renomované scény na off-Brodawayi v New Yorku. Titul nastudovaný ve Švandově divadle Danielem Hrbkem se tam bude hrát od 24. července do 14. září.

Isobel Pravda v inscenaci The Good and the True. foto: Švandovo divadlo

Inscenaci, v níž vystupují britští herci Isobel Pravda v hlavní roli a Saul Reichlin v roli olomouckého sportovce Miloše Dobrého, představilo Švandovo divadlo už v Leedsu, Londýně a Bruselu. V New Yorku se hrála v lednu na veletrhu scénického umění APAP. Právě tam si ji vyhlédla ředitelka divadla DR 2 Daryl Rothová.

"Hrát se bude bez přestávek osmkrát týdně, naplánováno je šest desítek repríz," uvedla mluvčí smíchovské scény Magdalena  Bičíková.

Osud poznamenaný válkou

Komorní drama The Good and the True vypráví o osudech dvou lidí, jimž se povedlo vyváznout z pekla koncentračních táborů. Hra je napsána podle vzpomínek herečky Hany Pravdové, jejíž čerstvě uzavřené manželství i nastartovanou kariéru rozmetala válka a která pak utekla z pochodu smrti. Příběh herečky se proplétá s napínavým líčením života Miloše Dobrého, který po transportu do Terezína a Osvětimi také unikl téměř jisté záhubě. "Přestože hra je v angličtině a oba herci jsou rodilí mluvčí, jde o ryze český příběh, který americkému publiku přibližuje historii naší země. Zároveň je napínavou kronikou 20. století," komentoval to režisér a iniciátor projektu Hrbek, který je jedním ze čtyř autorů scénáře. Podle něj je možnost vystupovat před newyorským publikem na takto prestižním místě mimořádným úspěchem; pozvánky k hostování v zahraničí dostávají v Česku kvůli jazykové bariéře většinou jen divadla taneční nebo loutková.

Saul Reichlin v inscenaci The Good and the True.

Představení bude čelit tvrdé konkurenci. "Na off-Broadwayi se představí Král Lear s Johnem Lithgowem a Annette Benningovou, známou z filmů Valmont a Americká krása. Konkurenci Švandovu divadlu bude dělat známá taneční formace STOMP nebo Julia Stilesová známá ze seriálu Dexter či z filmů Terapie láskou a Bourneovo ultimátum. Velkým tahákem je hra o Myších a lidech, s níž na jiné broadwayské scéně vystoupí oscarový herec, režisér a producent James Franco," vypočítal Hrbek.

Ten osobnost téměř zapomenuté české herečky poprvé připomněl ve hře Šoa, kterou nastudoval ve Švandově divadle nejprve s českými herci. Novou verzi v angličtině začal připravovat po setkání s vnučkou Hany Pravdové, britskou herečkou Isobel Pravda, která se na Šoa přijela podívat. Ta svou babičku zažila osobně a k jejím knižně zachyceným vzpomínkám přidala podrobnosti.

Organizace, příjezd i pobyt divadla v USA zůstává v české režii, DR 2 Theatre zajišťuje marketing, reklamu, předprodej, pojištění a další služby. "Švandovu divadlu náleží tržby, a tím se podílí i na finančním riziku, pokud by publikum na hru nechodilo," dodal. To se ale zatím nenaplňuje a vstupenky se prodávají.

Isobel Pravda v hlavní roli Hany Pravdové.

Hostování v New Yorku podpořily Hlavní město Praha, Konzulát ČR v New Yorku a tamní České centrum, ministerstva zahraničních věcí a kultury a další instituce. V Čechách se The Good and the True objeví během podzimu, uvedení je plánováno ve východočeském Potštejně, kam se herečka během okupace uchýlila. Za rok se do New Yorku vydají čeští a britští divadelníci znovu, zájem projevil největší festival židovského divadla.

Autor:

Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?
Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?

Připravit se na příchod miminka je poměrně náročné, a to i po finanční stránce. Věděli jste, že vám pomůže vaše zdravotní pojišťovna? Ta umožňuje...