Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Světelné hrátky rozsvítí Prahu již podruhé. Vrací se Signal festival

Kultura

  6:00
PRAHA - Festival videomappingu se po roce opět vrací do centra Prahy, aby netradičním způsobem oživil fasády historických i moderních budov. Večerní přehlídky více než dvaceti instalací zahájí ve čtvrtek 16. října v 19.00 projekce na Staroměstském náměstí, další akce budou pokračovat až do neděle. Své umění hry se světlem předvedou například Petr Nikl, David Černý, Richard Loskot i řada zahraničních hostů. Na co se nejvíc těší ředitel festivalu Martin Pošta, prozradil v rozhovoru pro Lidovky.cz.

Kostel sv. Ludmily při loňském festivalu Signal. foto: Alexandr Dobrovodský

Hlavní program SIGNAL festivalu tvoří venkovní světelné a interaktivní instalace spolu s velkoformátovými videomappingovými projekcemi. Světelné instalace budou v provozu vždy od 19.00 do 24.00 a videomappingy se budou opakovat každých 15 minut. Stejně jako v loňském roce je i letos připraven bohatý doprovodný program pro všechny věkové kategorie.

O letošním ročníku festivalu světla SIGNAL jsme si povídali s jeho ředitelem Martinem Poštou:

Martin Pošta, ředitel festivalu Signal

Lidovky.cz: Loňský ročník festivalu vzbudil u diváků velký ohlas. Na co se můžou těšit letos?
Bude sice méně instalací, ale o to vice budou komplikovanější, sofistikovanější i náročnější. Signal festivalu se letos účastní významné umělecké osobnosti ze světa i Čech – například videomappingoví mágové z Austrálie, kteří rozsvítili i slavnou budovu opery v Sydney, The Electric Canvas nebo americká umělkyně Jen Lewin se svou interaktivní instalací The Pool. Pro festival připravují svá díla také výtvarníci Petr Nikl nebo David Černý a mladá česká umělkyně Gabriela Prochazka vypustí do Vltavy Krakena. Chceme také zachovat festivalu ducha jakési hry, kdy návštěvníci budou muset instalace tak trochu hledat...

Lidovky.cz: Dáváte v rámci programu festivalu prostor i pro méně známé umělce?
Ano, samozřejmě. V letošní otevřené výzvě jsme obdrželi přes 450 projektů od umělců z více než 50 zemí z celého světa. Máme pocit, že jedním z poslání festivalu je právě objevovat nové talenty.

Lidovky.cz: Kde má svůj původ nápad uspořádat festival světla v Praze? 
Souvisí to se skupinou vizuálních umělců The Macula, se kterými spolupracuji už od roku 2009. Náš první společný projekt byla projekce na Staroměstský orloj, která měla obrovský úspěch a vlastně odstartovala větší vlnu zájmu o tento druh umění. Na jedné z naších pracovních cest, tuším, že to bylo v Liverpoolu, Amara s Danem napadlo udělat festival videomappingu v Praze. Ale myslím si, že jejich představa byla mnohem komornější, než jak tomu nakonec loni bylo.

Lidovky.cz: Loňský ročník podle odhadů přilákal do ulic téměř čtvrt milionu lidí. Čím je podle vás videomappingový festival pro diváky tak zajímavý?
Je to nová a specifická umělecká disciplína, která ač má kořeny v daleké historii, takto prezentovaná ve veřejném prostoru u nás ještě nebyla. Mně osobně se velmi líbí spojování historické budovy s vizuálním uměním - starého s novým, nebo chcete-li klasického s moderním. Myslím, že to přináší úplně nový pohled na tu stejnou věc. Od projekce na kostel svaté Ludmily jsem tuto budovu již nikdy nevnímal stejně.

Lidovky.cz: Na co se nejvíce těšíte vy osobně letos?
Na anonymní procházku přeplněnou Prahou během Signal festivalu. V minulém roce bylo největším zadostiučiněním pro celý tým právě nadšení přítomných lidí. Z programu bude nepochybně skvělým zážitkem hravá instalace The Pool od americké umělkyně Jen Lewin anebo obři kyvadlo, které bude umístěno na smíchovské náplavce od holandského umělce Iva Schoofse.

Signal festival 2013. Emauzský klášter - Symbolika barev (Jaroslav Smetana)

Rozsvítí se palác Kinských i Městská knihovna

Pro letošní druhý ročník festivalu vybrali organizátoři nové lokace i architektonické objekty tak, aby zprostředkovali návštěvníkům originální zážitek z festivalové procházky noční Prahou. Oblíbené videomappingy budou ke zhlédnutí nově na paláci Kinských na Staroměstském náměstí či na budově Městské knihovny na Mariánském náměstí. Pro jedinečnost místa i charakteru budovy si vybrala dvě umělecká uskupení stejně jako vloni kostel svaté Ludmily na náměstí Míru a také Michnův palác.

Mnohé z instalací budou mít interaktivní charakter – návštěvníci si mohou vyzkoušet například jak ovládat projekci vlastním hlasem. Instalace MURMUR od Chevalvert, která vyroste na boční stěně Staroměstské mostecké věže, převádí vlny zvuku na vlny světla. Umělec Richard Loskot umožní každému dotknout se duhy - na Ovocném trhu najdete během festivalu jeho světelnou instalaci Velké spektrum, která pomocí rotujících skleněných hranolů rozkládá bílý paprsek světla na všechny barvy duhy.

Letošní Signal festival bude hostit i interaktivní instalaci Crystallation. K vidění bude u Rudolfina.

K dispozici návštěvníkům budou i workshopy malování světlem, kde se zájemci budou moci naučit vytvářet neuvěřitelné fotografické efekty za pomoci speciálních „světelných štětců“. Bohatý doprovodný programu festivalu nabídne také workshopy tagtoolingu, videomappingu nebo světelného designu. Pro odbornou veřejnost je připravená diskuze na téma organizace festivalů světla.

U několika instalací vyrostou Infopointy - stánky, kde bude možné se občerstvit a zakoupit předměty spojené se Signalem - festivalového průvodce v dvojjazyčné verzi, trička s motivy od letošních umělců, 3D brýle, které umožní plnohodnotný zážitek z 3D videomappingu na Michnově paláci, či křišťálové ověsy nezbytné k dokončení instalace Crystalllation. Tato unikátní světelně-křišťálová instalace ve formě průchozího tunelu je zajímavá i tím, že ji diváci mohou sami.Díky spolupráci s plavební společností Pražské Benátky budou moci návštěvníci proplout částí festivalu na palubě lodiček Vodouch. Signal festival nabízí ke stažení zdarma také mobilní aplikaci.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!