Pondělí 25. září 2023, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Světový zpěvák Kurt Elling v Brně potěšil i bez krve a potu

Kultura

  15:22
Dalším koncertem pokračoval v úterý v brněnském Sono Centru letošní ročník festivalu JazzFestBrno. Jeho hlavní osobností byl americký zpěvák a držitel ceny Grammy Kurt Elling v projektu SuperBlue.

JazzFestBrno 2023: Kurt Elling & SuperBlue foto: Martin Zeman

Hlavní hvězda koncertu ale vystoupila až ve druhé části večera. Tu první obstaral americký zpěvák, baskytarista a skladatel Chris Morrissey. Třiačtyřicetiletý hudebník má své odehráno například s Norah Jonesovou, ale i s indiepopovými kapelami. Jeho sólový projekt, který přivezl do Brna a v němž jej doprovázejí další kvalitní „přesahoví“ hudebníci, saxofonistka Charlotte Greveová, kytarista Marco Bolfelli a bubeník Bill Campbell, lze sice stylově zařadit k pop jazzu, ovšem bez negativních konotací, které často bývají na toto označení navázány.

Sound kapely byl sice místy „hladivější“, než bylo potřeba, a zpěvák by jistě dokázal do svého projevu dostat výraznější emoce, ale minimálně stavba skladeb a mnohé rytmické i melodické nápady plně opravňovaly zařazení tohoto projektu do programu jazzového festivalu a konec konců i právě do tohoto večera, věnovaného primárně špičkovému zpěvu.

Toho se ostatně týkal i předěl mezi dvěma koncertními bloky, kdy byla před zcela zaplněným Sono Centrem předána letošní Cena Gustava Broma, kterou uděluje za celoživotní přínos jazzové hudbě Český rozhlas a rozhoduje o ní odborné kolegium. Letos připadla zcela po zásluze české pěvecké legendě, osmasedmdesátileté, stále velmi aktivní zpěvačce Jane Koubkové.

V krátkém vstupu okouzlila Koubková nejen svou zcela bezprostřední a nekašírovanou promluvou, ale i nebývalou skromností. Na rozdíl od jiných oceněných při podobných příležitostech vlastně skoro nepronesla jediné slovo o sobě, hovořila zejména na základě osobních zkušeností o kapelníkovi Gustavu Bromovi, po němž je cena pojmenována, a Koubková právě to zmínila jako velkou čest.

Funky k poslechu

Kurt Elling je ve svých pětapadesáti letech obecně považován odbornými kruhy za nejlepšího současného jazzového zpěváka. Každé takové definitivní označení je samozřejmě snadno napadnutelné, mimo jiné i tím, že stejně jako v jiných žánrech i v jazzu existují různé styly a subžánry a dost často nelze míchat různé druhy ovoce. Nicméně Ellingova přečastá vítězství v různých odborných anketách nepochybně jeho pozici na hudební scéně dávají váhu.

U nás je Elling známý hlavně jako víceméně mainstreamový zpěvák, vídáme ho na koncertech s menšími komby i jako hosta big bandů. Projekt SuperBlue, který představil v Brně, ale přece jen tuto zavedenou škatulku přesahuje, byť samotný Ellingův zpěv se až tak výrazně nemění.

Hlavním spolupodílníkem projektu vzniklého v covidových letech, tedy alba vydaného v roce 2021 a navazující živé kapely, je Charlie Hunter. Tento kytarový virtuos skvěle ovládá hybridní sedmistrunnou kytaru, takové „dva v jednom“, kdy nástroj obsahuje jak baskytarové, tak kytarové struny, a hráč tak zároveň společně s bubeníkem tvoří rytmický základ a hraje kytarové party včetně sól.

V živé verzi kapely SuperBlue nahradili původní spolutvůrce stejnojmenného alba, členy jazzově-hiphopové kapely Butcher Brown, klávesistu DJ Harrisona a bubeníka Coreyho Fonvillea, jejich nástrojoví kolegové Kenny Banks jr. a Marcus Finnie. Převážně výrazně funkující, ale přitom nijak agresivní repertoár měla trojice zjevně pod kůží.

K pozoruhodnostem večera patřilo, jak citlivě pojal vystoupení Charlie Hunter. Zatímco ve vlastních projektech dokáže publikum celý večer bavit svými ekvilibristikami, zde se držel výrazně zpátky, spolutvořil pevnou páteř hudby a i sólovou hrou poměrně šetřil. Vysloveně „hrál na zpěváka“ a podporoval každou skladbu jako takovou, osobní hráčské ambice si nechával na jindy.

Ellingův zpěv naopak ovládal celý prostor Sono Centra, při interpretaci svých textů (vokalista je jimi proslulý, k jeho osobním specialitám patří textování známých původně instrumentálních skladeb), při scatovaných improvizacích, v nichž osvědčil skvělý cit pro hybný rytmus a elastické frázování, ale i při kontaktu s publikem mezi skladbami a tu a tam i během nich – je to rozený entertainer v dobrém slova smyslu vrcholného amerického showbyznysu.

Možná trochu v rozporu s tím, jak JazzFestBrno na koncert lákal, ale i s tím, jak zní původní nahrávka, byl koncert „poslechovější“, než možná někdo čekal, klasické černé funky by asi posluchače sedět na židlích nenechalo. Což ale není výtka. Ellingovi jde přece jen o jiný typ hudebního, ale i obsahového sdělení, než jen o snahu na parketu vymačkat z publika krev a pot.

Autor:

Jak ušetřit při nákupu Pampers plenek? Povíme vám, jak dostat zpět část svých peněz
Jak ušetřit při nákupu Pampers plenek? Povíme vám, jak dostat zpět část svých peněz

Řekněme si to na rovinu – za plenky pro ty naše miláčky vydáme za rok z peněženky víc než dříve za kabelky. Zvlášť, když pro ně chceme ty nejlepší...