Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tajemno i erotika. Česky poprvé vychází oceňovaný čínský spisovatel

Kultura

  6:00
Ve výboru Manželky a konkubíny se poprvé v češtině představuje dílo jednoho z nejznámějších čínských autorů současnosti Su Tchunga. Hrozivé a tajemné příběhy s erotickými motivy přeložili přední čeští sinologové Zuzana Liová a Denis Molčanov, kniha vychází s doslovem další odbornice na dějiny a kulturu Říše středu Olgy Lomové.

Su Tchung: Manželky a konkubíny foto: Nakladatelství Verzone

Letos jednapadesátiletý Su Tchung v roce 2009 získal jako druhý čínský spisovatel v historii Man Asian Literary Prize a v roce 2011 byl jedním z finalistů Man Booker International Prize. Publikoval přes dvě stě povídek a sedm románů. Jeho texty se hojně překládají do západních jazyků, nejvíce do angličtiny, francouzštiny a italštiny.

Podle českého nakladatele je Su Tchung brilantní vypravěč fascinujících osudů nedávné čínské minulosti. Opakující se revoluce smetávaly staré a nastolovaly nové pořádky, se kterými se člověk musel vyrovnat, nebo nepřežil.

Šílenství za zdmi paláce

Výbor představuje tři novely: kromě titulní ještě Něžné pohlaví a Rod makových polí. V novele Manželky a konkubíny sledují čtenáři proměnu mladé kultivované Lotos, která uprostřed vysokých zdí paláce postupně propadá šílenství, a dozvídají se o strašném tajemství staré studny pod vistárií. Popis rodinných zvyků, poměrů uvnitř neprodyšně uzavřeného mikrosvěta a krutého nerovnoprávného zacházení se ženami tvoří pozadí tragického osudu individuality, která se ocitá v drtící mašinérii samoúčelných společenských pravidel a tradic.

Novela vznikla v roce 1989, na jehož počátku byly krvavě potlačené demonstrace na náměstí Tchien-an-men. Uveřejněna byla o rok později a stala se literární senzací. Režisér Čang I-mou ji dále rozpracoval v mezinárodně úspěšném filmu Vyvěste červené lampióny (1993).

Hrdinkami novely Něžné pohlaví jsou dvě kurtizány, které v roce 1950 poslal komunistický režim na převýchovu do továrny. Před čtenářem vyvstává kontrast mezi dekadentní krásou zašlých časů, v nichž dívky nosily šaty z brokátu a neobešly se bez pudřenky, a mezi ubíjející dřinou továrních dělnic a uniformitou třídních sester.

O zániku rodu největšího pěstitele opia na čínském Jihu pak vypráví spletitý příběh Rod makových polí. Su Tchung události pozemkové reformy zbavuje heroického patosu a optimismu, zachycuje krutost revolučních změn na venkově a zobrazuje spletitost vztahů mezi příslušníky různých společenských tříd.

Autoři: ,

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat