Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kultura

Tenhle kostým není z přírodních materiálů. Batmanovým úhlavním nepřítelem je životní prostředí

Pracovní obálka brazilského vydání Batman: Svět foto: Nakladatelství CREW

Britská společnost OVO Energy zveřejnila studii ekologické udržitelnosti superhrdinů a padouchů. Největším ekologickým postrachem je možná nepřekvapivě sám Temný rytíř. Ostatní výsledky možná překvapí.
  14:00

Ku příležitosti uvedení snímku Spider-Man: Bez domova se energetická firma rozhodla podívat na zoubek tomu, jak jsou superhrdinové šetrní k životnímu prostředí. Ačkoliv jsou Batman, Superman, Spider-Man a jim podobní téměř neustále chváleni za záchranu lidstva, jejich vliv na destrukci planety snad nikdy podrobně zkoumán nebyl. 

Experti z OVO energy posuzovali hrdiny a padouchy dvou nejznámějších komiksových nakladatelství DC a Marvel na základě šesti faktorů - způsob transportu (transport), jak daleko to mají při zachraňování/ničení „do práce“ (commute), energetická náročnost jejich domácnosti (home), oblečení (clothing), schopnosti (abilities) a spoušť, jakou svou záchranou/řáděním napáchají (damage). 

Jako největším nepřítelem planety z řad superhrdinů se jeví být Batman. V noci hrdina, přes den podnikavý miliardář, Batmanovým největším škraloupem je větší množství krajně neekologických dopravních prostředků včetně obrněného tanku nebo stíhačky. Z padouchů je největším nepřítelem megaloman Lex Luthor, arcinepřítel Supermana. Batman s Luthorem mají společné i to, že nemají žádné vlastní superschopnosti a tak jsou odkázaní technologická udělátka s velkou mírou uhlíkové stopy.

Nejmenšími hříšníky jsou hrdina Aquaman a padouch Loki, oba dva z komiksové stáje Marvelu. Aquamanovým domovem jsou oceány, takže je logické, že není v jeho zájmu je znečišťovat. Loki je zase severským bohem z Asgardu a nemá pro lidské znečišťující vymoženosti příliš velké pochopení. 

Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky
Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky

Úžeh je přehřátí organismu, ke kterému dochází při nadměrnému vystavení těla přímému slunečnímu záření. Nejčastěji se projevuje malátností, bolestí...