Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Terapie Neila Younga. Po rozvodu vydal nové album s orchestrem

Kultura

  6:00
Devětašedesátiletému Neilu Youngovi se opět podařilo překvapit. Bez předchozí propagace vydal album Storytone, natočené s orchestrem a sborem. Ne, že by Neil Young nikdy dříve nespolupracoval s velkým orchestrem, nikdy však nevyužil orchestr v takové míře jako na Storytone.

Neil Young foto: Reprofoto

Navíc nejde o první Youngovo letošní překvapení. Už v dubnu vydal ve spolupráci s Jackem Whitem neohlášený titul A Letter Home, svoji první kolekci cover verzí skladeb písničkářských kolegů, navíc natočenou na zrekonstruovaném historickém zařízení, převádějícím zvuk rydlem přímo do „prázdné“ gramodesky. Také album Storytone vznikalo rychle a bez dlouhého plánování. Že se cosi chystá, prosáklo na veřejnost náhodou v září, kdy se skladatel a dirigent Chris Walden pochlubil na sociální síti svými aranžmá k Youngovým novým kompozicím.

Neil Young přitom prožil bouřlivý rok. Po 36 letech manželství se rozvedl s životní láskou Pegi. Následně se stihl rozhádat s Davidem Crosbym. Natolik vážně, že prohlásil, že do sestavy legendární příležitostné superskupiny Crosby, Stills, Nash& Young už nikdy ani nepáchne. Vztahové destrukce vyvažoval intenzivní tvůrčí činností. Krom zmíněného alba A Letter Home dokončil a vydal svoji druhou vzpomínkovou knihu Special Deluxe:A Memoir Of Life & Cars. Samotný písničkář potvrdil, že album zásadně ovlivnil právě rozpad manželství. Slyšíme to například v působivě prostých verších „když řídím auto a cestuji bez tebe / stále tě vidím sedět po mém boku“ (Glimmer). Nejde však o monotematicky plačtivé pásmo písní a texty zdaleka nejsou monotematické. Najdeme mezi nimi například přímočarou ekologickou výzvu Who‘s Gonna Stand Up. U slovní hříčky „damn the dams, save the rivers“ (proklejte přehrady, zachraňte řeky) se i zasmějete, i když to autor možná neměl vůbec v úmyslu.

Neil Young: Storytone

Reprise, 2014,

celkový čas 42 minut

Mnohem víc pozornosti než texty ovšem přitahuje hudba. Youngův v podstatě „tenký“ hlas si při nahrávání s plným orchestrem za zády (točilo se metodou „živě ve studiu“) překvapivě uchoval přesvědčivost a typický výraz, nenechal se přehlušit. Waldenova aranžmá jsou přitom celkem zvukově bohatá a členitá, nejde o pouhou symfonickou mlhu, jen zlehka zahalující jednoduché akordy písní. Kdyby některým z Youngových ctitelů přece jen nešel do uší určitý patos nahrávky se symfoniky, mohou sáhnout po rozšířené verzi (ať už fyzické či digitální), která zahrnuje druhé album s „nahými“ verzemi písní. Young tu interpretuje stejný materiál jen sám s kytarou, klavírem nebo ukulele, občas přidá pár motivů na foukací harmoniku. Folkové provedení sice u Younga nepřekvapuje, ale pochopitelně působí autenticky. Kdyby neexistovala „symfonická“ podoba nahrávky, mohli bychom akceptovat sólovou část alba jako plnohodnotný řadový titul.

Další vrtoch Neila Younga se vydařil. Přestože v rámci rozsáhlé písničkářovy diskografie představuje Storytone „jen“ lehčí nadprůměr, ostudu svému tvůrci nedělá.

Po rozvodu a hádce s Crosbym nejlépe se spojit s orchestrem.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Mohlo by vás zajímat