Pondělí 17. ledna 2022, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ther ve Špálovce: Nacismus a deviace v jímavých obrazech

Kultura

  7:00
PRAHA - Loňský vítěz Chalupeckého ceny Marek Ther vystavuje v pražské Galerii Václava Špály. Samostatná výstava laureáta je součástí ocenění pro umělce do 35 let. Therův nástupce bude vyhlášen 30. listopadu v Brně.

Mark Ther: Z videa Pflaumen foto: Reprofoto

Výstava ve Špálově galerii se jmenuje Mark Ther, Ludwig, Oskar und Thomas. Potrvá do 23. listopadu a autor na ní prezentuje tři videa.

Zážitek, na který se nezapomíná

"Prezentace loňského laureáta Ceny Jindřicha Chalupeckého přibližuje veřejnosti dílo autora respektovaného odborníky," říká k pořádání výstav laureátů Lenka Lindaurová ze Společnosti Jindřicha Chalupeckého. "Ther příležitosti využil a nabízí kompaktní celek tří posledních filmů, jež spojuje podobná tematika i vizualita. Filmy vznikly s profesionálními filmovými týmy a dá se říci, že jsou i novou etapou v Therově tvorbě. I když jeho příběhy zůstávají nedořečené a jsou plné naznačených úchylností, působí silným dojmem a jsou zážitkem, na který se nezapomíná," dodává Lindaurová.

Mark Ther je prvním laureátem Chalupeckého ceny, který se zabývá výlučně videoartem. Ve své tvorbě se zaměřuje na tabuizovaná kontroverzní témata - spojuje bizarní příběhy z doby nacismu se sexuální deviací. Jeho videa však nejsou jednoznačná, jejich zápletky i rozuzlení bývají záhadné a vizuálně jímavé.

Zlo v mlze

Ani jeho nejnovější video Enkel, jež zachycuje rozhovor matky a dcery ve 20. letech minulého století a týká se tragických rodinných událostí, není výjimkou. Ther v něm opět demonstruje svoji obrazovou schopnost, která zahaluje veškeré zlo do esteticky dokonalé formy jako do mlhy, jež jakoby mohla odčinit i ty nejstrašnější skutky.

Výstava dále představuje Therova videa Pflaumen (Švestky) o chlapci, který odmítá opustit rodný dům v době odsunu, a Das wandernde Sternlein (Putující hvězdička) o osudu ztraceného, znásilněného a zavražděného chlapce, se kterým Ther loni cenu vyhrál, doplněná portrétem autora od malíře Václava Girsy.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!