Středa 1. února 2023, svátek má Hynek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ther ve Špálovce: Nacismus a deviace v jímavých obrazech

Kultura

  7:00
PRAHA - Loňský vítěz Chalupeckého ceny Marek Ther vystavuje v pražské Galerii Václava Špály. Samostatná výstava laureáta je součástí ocenění pro umělce do 35 let. Therův nástupce bude vyhlášen 30. listopadu v Brně.

Mark Ther: Z videa Pflaumen foto: Reprofoto

Výstava ve Špálově galerii se jmenuje Mark Ther, Ludwig, Oskar und Thomas. Potrvá do 23. listopadu a autor na ní prezentuje tři videa.

Zážitek, na který se nezapomíná

"Prezentace loňského laureáta Ceny Jindřicha Chalupeckého přibližuje veřejnosti dílo autora respektovaného odborníky," říká k pořádání výstav laureátů Lenka Lindaurová ze Společnosti Jindřicha Chalupeckého. "Ther příležitosti využil a nabízí kompaktní celek tří posledních filmů, jež spojuje podobná tematika i vizualita. Filmy vznikly s profesionálními filmovými týmy a dá se říci, že jsou i novou etapou v Therově tvorbě. I když jeho příběhy zůstávají nedořečené a jsou plné naznačených úchylností, působí silným dojmem a jsou zážitkem, na který se nezapomíná," dodává Lindaurová.

Mark Ther je prvním laureátem Chalupeckého ceny, který se zabývá výlučně videoartem. Ve své tvorbě se zaměřuje na tabuizovaná kontroverzní témata - spojuje bizarní příběhy z doby nacismu se sexuální deviací. Jeho videa však nejsou jednoznačná, jejich zápletky i rozuzlení bývají záhadné a vizuálně jímavé.

Zlo v mlze

Ani jeho nejnovější video Enkel, jež zachycuje rozhovor matky a dcery ve 20. letech minulého století a týká se tragických rodinných událostí, není výjimkou. Ther v něm opět demonstruje svoji obrazovou schopnost, která zahaluje veškeré zlo do esteticky dokonalé formy jako do mlhy, jež jakoby mohla odčinit i ty nejstrašnější skutky.

Výstava dále představuje Therova videa Pflaumen (Švestky) o chlapci, který odmítá opustit rodný dům v době odsunu, a Das wandernde Sternlein (Putující hvězdička) o osudu ztraceného, znásilněného a zavražděného chlapce, se kterým Ther loni cenu vyhrál, doplněná portrétem autora od malíře Václava Girsy.

Autor:

Bojujete s atopickým ekzémem? Pak rozhodně vyzkoušejte řadu LIPIKAR
Bojujete s atopickým ekzémem? Pak rozhodně vyzkoušejte řadu LIPIKAR

Víte, že atopický ekzém je nejčastější kožní onemocnění u dětí? Tímto onemocněním kůže trpí 15 – 20 % dětí a nejčastěji se objevuje u miminek nebo...