Sobota 28. května 2022, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

'Devadesátky' jsou zpátky i s Tichou dohodou

Kultura

  18:27
PRAHA - Kapela Tichá dohoda, která se na hudební scénu vrátila po osmileté odmlce srpnovým vystoupením na Open Air Music Festivalu Trutnov, oslaví čtvrtstoletí od svého vzniku 8. prosince v pražském Kulturním centru Vltavská. Kromě ústřední dvojice skupiny, kytaristy Dana Šustra s zpěvačky Blanky Šrůmové, a jejich současných spoluhráčů se na scéně vystřídá i většina muzikantů, kteří kapelou v její historii prošli.

Tichá dohoda po pětadvaceti letech foto: Reprofoto

"Oslava by měla být retrospektivou všech cédéček a desek, které Tichá dohoda natočila," řekl Šustr. Návštěvníci uslyší nejen její největší hity jako Má duše se vznáší, Kotva a kříž či Tulák po hvězdách, ale i méně známé skladby. "Zazní tam i věci, které lidi dlouho neslyšeli, které zmizely z repertoáru, protože byly nahrazovány aktuálními písničkami," uvedl Šustr.

Kapelník Tiché dohody by chtěl na pódiu přivítat pokud možno všechny bývalé kolegy, kteří se v kapele vystřídali. "Bude to svým způsobem 'superkoncert', protože ti hosté jsou z dneska slavných kapel," vysvětlil.

Například někdejší baskytarista Tiché dohody Aleš Zenkl nyní doprovází na koncertech Mira Žbirku a patří k oporám Kapely Hrůzy; bubeník David Uher hraje v kapele Marie Rottrové a vystupoval se skupinou Neřež.

Další bubeník Jaroslav Kvasnička hraje stejně jako baskytarista Pavel Krtouš v kapele Phila Shöenfelta, Kvasnička vystupuje rovněž s The Plastic People of the Universe. "Bude s nimi zrovna hrát v zahraničí, odkud se vrátí v den koncertu," uvedl Šustr. Chybět by neměli ani zakládající členové kapely - kytarista Jan Hájek a baskytarista Zdeněk Marek, bubeník Jiří Šimeček či jeho nástupci Pavel Špaček a Marek Kopecký.

Tichou dohodu Šustr založil v roce 1986, kapela získala název podle slavného románu filmového režiséra a spisovatele Elii Kazana. O tři roky později se k ní připojila zpěvačka Šrůmová; spolu se Šustrem potom rozhodovali o jejím směřování. V poslední sestavě, v níž se nyní vrátil na scénu, dále hrají baskytarista Michal "Sherry" Šerák a bubeník Vendy Šváb. Oba muzikanti působí i v dalším Šustrově projektu 2Wings.

Debutové album Chci přežít Tiché dohodě vyšlo v roce 1990, následovaly desky Underpop, akustická UnplugGag, album "untitled" a záznam koncertu kapely s Philem Shöenfeltem. Po albech La Décadance a Válcovna vkusu s.r.o. vyšel na sklonku 90. let výběr Největší hity a kapela zvolna utlumila činnost.

Návrat po deseti letech

Pražskému publiku se Tichá dohoda představí po dlouhých deseti letech, naposledy v metropoli hrála v roce 2001 v Lucerna Music Baru. V srpnu ji již měli možnost skupinu vidět návštěvníci trutnovské přehlídky.

Podle členů kapely se vystoupení podařilo. "Já jsem se vybláznil dobře a jsem spokojený, v tom rámusu je mi nejlíp. Pro mě je to 'sonická lázeň' a jsem nadšený, doufám, že lidi byli taky," řekl Šustr po koncertě, vystoupení prý muzikantům vlilo do žil energii.

"Měli jsme pozitivní ohlasy, oslovili nás nějací lidé a budeme rádi, když budeme hrát. Máme nabídky na festivaly příští rok," dodal Šustr, který nevylučuje ani natočení nového materiálu.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten
Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten

Plavková sezona pomalu klepe na dveře a my pro vás máme speciální soutěž o zeštíhlující gely od přírodní značky bioten. Stačí se jen přihlásit.

Mohlo by vás zajímat