Neděle 14. srpna 2022, svátek má Alan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tipy na dárky: klasika, detektivky i pohádky na CD

Asie

  8:00
Česká i světová klasika, dramatizace slavných románů. pohádky i dobrodružná literatura. Radioservis před Vánocemi vydává řadu skvostů rozhlasového archivu, jiné zase vznikly nedávno a představují moderní dramatickou podobu slavných děl. Detektivky i tituly pro děti nabízí vydavatelství OneHotBook, které vydává například sérii Jo Nesboa či Petru Soukupovou.

Audiokniha Ota Pavel: Rybí povídky, foto: Reprofoto

Redaktorka LN Jana Machalická doporučuje:
KLASIKA
Josef Kajetán Tyl, František Škroup: Fidlovačka, 2 CD celkový čas 142:27 minut
Rozhlasové nastudování vzniklo v roce 1951 v Československém rozhlase v režii Josefa Bezdíčka, asi před deseti lety je Český rozhlas remasteroval a tak si posluchači mohou užít slavné české herce počínaje Rudlofem Hrušínským nejst. a Františkem Filipovským končem. Ale i plejádu dalších: bohatou máselnici vdovu Mastílkovou hraje oblíbená představitelka prvorepublikových dam Meda Valentová, její vnučku Lidunku Jarmila Krulišová, pražského šviháka Václav Špidla, dohazovače Kozelku František Kreuzmann a menší roli žida Živelese ztvárnil František Kovářík. 2 CD doplňuje bonus s historickými nahrávkami písně Ke domovu můj z let 1944 – 73 a rozhovor s Bertou Škroupovou, vnučkou skladatele Františka Škroupa

Božena Němcová: Babička, 1 CD celkový čas 240:50 minut
Klasickou českou prózu pro rozhlas upravila upravila literární historička Jaroslava Janáčková a načetla ji známá rozhlasová režisérka Hana Kofránková. A samozřejmě nejde jen o idylické obrazy venkovského života, které potěší zvlášť ve vánočním čase, v kultivovaném a vědoucím přednesu Hany Kofránkové zazní i ozvuky drsné reality 19. století.

Fjodor Michaljovič Dostojevskij: Bratři Karamazovi, 2 CD celkový čas 140 minut
Jedno ze stěžejních děl ruské literatury pro rozhlas zdramatizoval v roce 1997 Jan Strejček a nastudoval jej zkušený rozhlasový režisér Josef Melč. Ten do hlavní role mnohovrstevnatého a dramaticky strhujícího díla zabývajícího se základními existenciálními otázkami obsadil Josefa Somra. Jeho starý Karamazov je studií místy až obludného cynismu kombinovaného s chladnou vypočítavosti. Postavy jeho synů s velkým citem pro rozporuplnost figur vytvořili František Němec (Ivan) a Ladislav Frej (Dimitrij). Melčovi se jednoduchými prostředky podařilo vystihnout chmurnou atmosféru duchovní prázdnoty, kterou ještě výtečně dotváří scénická hudba Jiřího Váchala

Albert Camus: Mor, 2 CD celkový čas 111 minut
Dva roky starou dramatizaci románu Alberta Camuse, kterou pořídil Jan Vedral, zrežíroval Dimitrij Dudík. Kronika smrtící epidemie, která postihla alžírský Oran, se tu odvíjí ve strohých záznamech, které ještě umocňují tragičnost a bezvýchodnost situace a vedou k neokázalým úvahám nad smyslem bytí. Středem dění je lékař Bernard Rieux v civilně přesvědčivém podání Ivana Trojana, neméně přesní jsou i jeho další spoluhráči František Němec, Jan Hartl, Michal Pavlata či Ivan Řezáč.

Audiokniha Ota Pavel: Rybí povídky,

Ota Pavel: Rybí povídky, CD celkový čas 58:05 minut
Kouzelné, dojemné a vtipné povídky Oty Pavla, v nichž píše o rybách a řece, ale především o lidském životě a o tom, co v něm má smysl, nastudovala pro rozhlas režisérka Markéta Jahodová. CD je dárkem k dvacátému výročí Centra Paraple a povídky načetli Zdeněk Svěrák, Miroslav Táborský, Marek Eben a Jiří Lábus a svou půvabnou hudbou je doprovází nedávno zesnulý Petr Skoumal. Rybí povídky nikoho nezarmoutí a mají úžasný humor i moudrost, což rozhlasové pojetí nenápadně ale důrazně podtrhne.

PRO DĚTI
Arnošt Goldflam: Standa a dům hrůzy
Dramatik, spisovatel, režisér a herec Arnošt Goldflam se v posledních letech, tedy poté co si „na stará kolena“ pořídil další potomky, začal věnovat tvorbě pro děti a dlužno říct, že postupně dosáhl jisté virtuozity. Nejprve učinil hrdinou svých příběhů odvážného tatínka, který rodinu vždy zachrání z kuriózních situací - i ten se z knižní podoby záhy přesunul do rozhlasu. Goldflamovy vyprávěnky pro děti (a mládež) jsou originální, plné nadsázky a humoru a mají roztodivné zápletky, které baví děti i dospělé. Nejinak je to v příběhu chlapce Standy a jeho kamarádů, kteří řeší jednu záhadu ve starém domě. Goldflam si ve svém hororu zahrál hlavního hrdinu Standu Neskutečného a ještě se objeví jako postava Arnošt Zlatý, v dalších rolích posluchači uslyší Danu Batulkovou, Jana Vondráčka, Jaroslavu Kretschmerovou či Jiřího Lábuse.

Lidovky.cz doporučují:
PRO DĚTI
Jo Nesbø: Doktor Proktor a vana času, 1 CD celkový čas 7 hodina 13 minut

Druhá dětská knížka proslulého norského autora detektivek přináší další dobrodružství doktora Proktora, který se tentokrát vydává hledat svou dávnou lásku a cestou do minulosti uvízne ve vaně času, která je jeho vlastním vynáleze. Četby se opět zhostil herec David Novotný, který si v režii Jitky Škápíkové pohrál se všemi rolemi včetně doktorovy bývalé asistentky Rašple nebo mafiánské Julietina manžela Klóda Klišé.

Audiokniha Petra Soukupová: Bertík a čmuchadlo

Petra Soukupová: Bertík a čmuchalo, 1 CD celkový čas 2 hodiny 44 minut 
První dětská knížka oceňované autorky Petry Soukupové vychází nedlouho po svém vydání i jako audiokniha. Příběh líčí příhody devítiléto Bertíka, který se po rozvodu rodičů můsí seznamovat s maminčiným novým partnerem, a protože ho nemůže vystát, dělá mu naschvály. Jednou však v lese potká podivné zvířátko, které mluví a leccos mu dokáže vysvětlit. Četby z Bertíkova pohledu se zhostil herec Matouš Ruml, Čmuchadlo mluví hlasem Veroniky Kubařové, režii měla Jitka Škápíková.

DETEKTIVKY A ROMÁNY

Audiokniha Jo Nesbø: Přízrak

Jo Nesbø: Přízrak, 2 CD 14 hodin 45 min.
Další případ Harryho Holea přivádí tohoto detektiva po několika letech strávených v Asii opět do Norska, kde se pustí do případu téměř uzavřené vraždy mezi feťáky. Proč? Údajným pachatelem má totiž být Oleg, potomek Harryho femme fatale Ráchel, kterého měl rád jako vlastního syna. Knihu namluvil herec Hynek Čermák, který si nesboovskou tematiku vyzkoušel také na románech Netopýr a Červenka. Za svůj jiný audio-výkon - načtení Národní třída získal Čermák v roce 2013 cenu Audiokniha roku 2013 v kategorii  Interpret roku.

Petra Soukupová: Zmizet, 1 CD, 12 hodin 15 minut
Soubor tří próz Petry Soukupové, za nějž si autorka odnesla cenu Magnesia litera, vypráví příběhy z pohledu dětí, které se snaží vyrovnat s osamělostí, nepochopením a neuspořádanými rodinnými poměry. Ve formě audioknihy má každý z příběhů vlastního vypravěče: Kryštof Hádek líčí trable Kuby, jehož vztah se starším bratrem nemá daleko k nenávisti (Zmizel), Jan Meduna popisuje každodenní „války“ mezi bratrem a sestrou (Na krátko) a Daniela Choděrová vykresluje snahu o sblížení odcizených sester (Věneček).

Audiokniha Evžen Boček: Poslední aristokratka

Evžen Boček: Poslední aristokratka, 1 CD, 6 hodin 31 minut
Román oceněný jako Nejlepší humoristická kniha roku 2012 (Cena Miloslava Švandrlíka) vychází jako audiokniha v podání Veroniky Kubařové coby dcery škudlivého hraběte a jeho americké manželky. Příběh emigrantské rodiny Kostků, která v restituci získá zchátralé rodové sídlo a musí se potýkat s nástrahami v podobě nedostatečných financí, nenechavých návštěvníků, mizantropického kastelána či hypochondrického zahradníka nebo kuchařky, přináší zábavné čtení, které rozesměje každého.

Audiokniha Ota Pavel: Rybí povídky,
Audiokniha Jo Nesbø: Přízrak
Audiokniha Petra Soukupová: Bertík a čmuchadlo
Audiokniha Evžen Boček: Poslední aristokratka

Autoři: ,

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...