Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tonya Graves chystá pop á la Bohumil Hrabal

Kultura

  13:59
PRAHA - Pro mnohé překvapivě popovou podobu bude mít album I'm The Only Me americké zpěvačky Tonyi Gravesové, známé především jako členka skupiny Monkey Business. Na vzniku alba, které vyjde 30. září a v rádiích ho již reprezentuje pilotní singl 39 Reasons, jako textařka spolupracovala s kytaristou Support Lesbiens Hynkem Tomanem. Ten je autorem všech písní s výjimkou převzaté skladby Cry me a River z repertoáru Justina Timberlaka. Křest se uskuteční 21. listopadu na koncertu v pražském Jazz Docku.

"Všichni asi čekali, že to bude nějaký jazz nebo blues, tedy styly, které jsem dělala předtím. Ale je to pop. Já se za to nestydím, jsou to pro mě nové hudební prostory, i když Monkey Business jsou v podstatě popová kapela," řekla Gravesová. Dodala, že je se sebou spokojená, i když to neříká moc často.

Rodačka z Peekskill ve státě New York vedle funkových Monkey Business zpívala s bigbandovým New Orchestra of Dreams Štěpána Smetáčka, Blues Bandem Luboše Andršta nebo tanečními Liquid Harmony. Objevila se i v projektu Kašpárek v rohlíku.

"I když to možná zní hloupě, chtěla jsem udělat desku pro všechny obyčejné posluchače, pro lidi, které znám z Hrabalových knížek," uvedla obdivovatelka atmosféry děl Bohumila Hrabala, která si dokonce zahrála ve filmu Obsluhoval jsem anglického krále natočeného podle jedné z jeho knih.

Konec kariéry v Monkey Business? Ani náhodou

Gravesová, která bude mít na albu i duet s frontmanem kapely Support Lesbiens Kryštofem Michalem, rezolutně popírá úvahy, že by její první sólová deska mohla naznačovat konec její kariéry v Monkey Business.

"Od začátku jasně říkám, že i když dělám sólovou desku, neznamená to, že odcházím z Monkey Business. Když loni Matěj Ruppert a Roman Holý dělali desku projektu Neruda, také se nikdo neptal, zda to znamená jejich odchod. Já zvládám více věcí," prohlásila zpěvačka.

Albu I'm The Only Me chce Gravesová v příštím roce věnovat turné, na festivalech plánuje vystupovat s Monkey Business i se svým sólovým projektem s nově sestavenou kapelou. "S tím jsou trochu potíže. V Čechách nemůže člověk hodit kamenem, aby netrefil muzikanta, ale ti dobří většinou nemají čas," podotkla.

S Hynkem Tomanem byla původně domluvena jen na jedné písni. Ta se jí líbila tak, že si řekla o další a nakonec kytaristu Support Lesbiens požádala o spolupráci na celém albu. S Tomanem se znají už dlouho, ale spolupracovali spolu poprvé. Gravesová pouze před několika lety hostovala v jedné písničce Support Lesbiens. "Super věc je, že jsme byli kamarádi dlouho před vznikem mojí sólové desky a zůstali jsme jimi i po jejím dokončení. Takové natáčení totiž může kamarádské vztahy pořádně poznamenat," poznamenala.

Album I'm The Only Me nezní ani jako Support Lesbiens ani jako Monkey Business. "Tak jsem to přesně chtěla. To jsou dobré kapely, ale nemělo by cenu dělat sólovou desku znějící jako jedna z těch dvou kapel," uvedla.

Tonya Gravesová

Vedle hudebních pódií se Gravesová objevila také jako herečka v televizním filmu Iguo-Igua nebo na filmovém plátně ve snímcích Obsluhoval jsem anglického krále, Satan přichází a Blízko nebe.

Gravesová pochází z pěti dětí. Od roku 1995 žije v Česku. Pracovala jako asistentka v International School of Prague, zpívat začala s Blues Bandem Luboše Andršta. Ke kapele Monkey Business se připojila po vydání jejich prvního alba Why Be In When You Could Be Out v roce 2000.

Jednačtyřicetiletá Gravesová má dvě děti s hudebním publicistou Markem Gregorem.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat