Pondělí 24. ledna 2022, svátek má Milena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

TransGlobal Underground: na pódiu si budeme sedět na ramenou

Kultura

  14:00
Bude to první velký koncert letošních Colours of Ostrava. Legendy taneční odnože worldmusic TransGlobal Underground tam zahrají společně s albánskou dechovkou Fanfara Tirana ve čtvrtek 18. července už v 19.00. Na pódium se bude muset vtěsnat téměř dvacet hudebníků.

TransGlobal Underground a Fanfara Tirana foto: Colours of Ostrava

Kdo odpovídal

Za TransGlobal Underground se rozhovoru zúčastnili oba kmenoví hudebníci - tedy Timothy "Tim" Whelan (klávesy, kytara, flétna) a Hamilton "Hami" Lee (perkuse, programování). Albánskou kapelu Fanfara Tirana reprezentoval Xhemal Muraj aka Colonel James (trumpeta) a Fatbardh Capi aka Mister White (altový saxofon, klarinet).

Vzpomenete si, kdy jste se poprvé doslechli o Fanfaře Tirana?

TransGlobal Underground: Je to tak dva roky zpátky. Jejich manažer Olsi byl totiž i náš manažer pro Itálii.

A vy jste se o Transglobal Underground dozvěděli jak?

Fanfara Tirana: Známe je už od 90. let. Jsou jednou z nejlepších fusion kapel.

Můžete vysvětlit, proč máte tolik rádi balkánskou hudbu? Nejde jen o Fanfaru, ale v minulosti jste spolupracovali třeba i s Triem Bulgarka.

TGU: Od chvíle, co jsme se v 90. letech poprvé dostali do Maďarska, jsme se zapojili do spolupráce s mnoha hudebníky z východní Evropy. Máme rádi melancholickou stránku albánské hudby stejně jako její dechovou část. Každá země v regionu má svůj vlastní zvuk a styl používání nástrojů, což je pro ni specifické. Tak například - cimbál z Maďarska, klarinet z Albánie a kaval z Bulharska (píšťala, pozn. red.). Je skvělé začlenit jejich jednotlivé elementy do naší hudby.

Ale všechny tyhle nástroje ještě musíte propojit s elektronikou...

TGU: Tímhle způsobem - najít správnou cestu smíchání tradice s elektronikou - pracují TGU už mnoho let. Pokaždé je to výzva, to ano. Někdy to jde lehce a jindy je to obtížnější.

FT: Není to vůbec složité. Užíváme si to. Tohle pochopíte, až nás uvidíte na pódiu.

Přehled letních festivalů - Lidovky.cz

Balkánská hudba zažila svůj evropský a možná i světový boom před mnoha lety. Může být právě propojení s elektronikou, jak předvádí projekt Fanfara Tirana meets TransGlobal Underground, oživovacím impulsem?

TGU + FT: Existuje spousta mladých hudebníků vyrůstajících na Balkánu, kteří vycházejí z elektroniky a zároveň se do ní nebojí zahrnout tradiční nástroje jejich země. Fúze dechovek s DJs je stále populární, ale my děláme něco hlubšího a dřív neslyšeného. Používáme melancholický zvuk klarinetu a tradiční mužský hlas znějící nad velmi hlubokým hučením. Společně s vypravěčským doprovodem sitára (mnohostrunný drnkací nástroj, pozn. red.) a tabla (dvojice bubnů různé velikosti, pozn. red.) získáte vlastně něco velmi unikátního.

Londýn a Tiranu dělí vzdálenost 1900 kilometrů. Jakým způsobem jste spolupracovali?

TGU: Naše party jsme nahráli v Londýně na základ, který vznikl v Albánii. Přidali jsme sitár, tabla, buben dhol, kytaru, klávesy a vokály. Někdy jsem poslali MP3 zpátky do Albánie, oni si ji poslechli, dostali jiné nápady, nahráli je a poslali nám je zpátky.

Jak vůbec vypadá současná hudební scéna v Albánii?

FT: Stejně jako všude jinde po světě, možná ještě horší.

Fanfara Tirana

Váš společný projekt má venku album a teď je na řadě mnoho koncertů. Už víte, kdy tahle spolupráce skončí, nebo ji chcete držet při životě co nejdéle?

TGU + FT: Doufáme, že v příštích letech odehrajeme spoustu koncertů. Teď je příliš brzo na to, abychom řekli, jestli natočíme další desku, nebo ne. Nikdy nevíš.

Fanfara Tirana a TransGlobal Underground = téměř dvacet lidí na jednom pódiu. Jak se tam poskládáte?

TGU + FT: Jeden druhému si musíme sednout na ramena.

Ještě před několika lety byli TransGlobal Underground v Česku velmi častým hostem. To jste to tu měli tak rádi?

TGU: Začali jsme k vám jezdit pár roků po sametové revoluci. Naše skladba Templehead byla přijata skoro jako hymna a v té době jsme hráli na opravdu velkých festivalech. Měli jsme vlastního agenta v Praze a vyjeli na mnoho koncertních šňůr. Češi společně s pivem a absintem vytvářejí velmi speciální místo.

Taky jste navštívili Colours of Ostrava. Nějaká vzpomínka?

TGU: Myslím si, že je to už deset let, co jsme tam hráli. Pršelo!

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Víme, co se děje: Novinky v asistované reprodukci od ledna 2022
Víme, co se děje: Novinky v asistované reprodukci od ledna 2022

Od letošního roku platí nová pravidla ohledně asistované reprodukce. Prodlužuje se doba, kdy žena může podstoupit umělé oplodnění hrazené...