„Pokud pohlaví není skutečnost, vymazáváme tím každodenní realitu žen po celém světě,“ prohlásila mimo jiné spisovatelka J. K Rowlingová na adresu translidí, tedy jedinců se změněnou pohlavní identitou. Následující konflikty jsou poznamenány i otevřenými dopisy vyjadřujícími podporu jedné, či druhé straně.
Pod tím posledním je podepsáno více než 1200 amerických spisovatelů, editorů, agentů a nakladatelů. Mezi jmény se kromě Stephena Kinga a Margaret Atwoodové objevují například i Neil Gaiman, John Green nebo Roxane Gayová.
„Jsme spisovatelé, editoři, novináři, agenti a profesionálové v mnoha odvětvích. Věříme v sílu slova. Chceme přiložit ruku k dílu a změnit běh historie směrem ke spravedlnosti a rovnoprávnosti,“ píše se v dopise. „Proto říkáme: nebinární lidé jsou nebinární (jedinci nehlásící se ani k jednomu ze svou pohlaví, pozn. aut. ). Transženy jsou ženy. Transmuži jsou muži. Práva translidí jsou lidská práva. Na vámi zvolených zájmenech záleží. Záleží na vás. Jste milováni.“
Podle spisovatelky Maureen Johnson není cílem tohoto dopisu věci spravit, ale dát najevo podporu a přitáhnout k tomuto problému pozornost. „Když se J. K. Rowlingová zapojila do debaty o právech translidí, upozornila na něco, co se předtím zdálo jako něco zcela okrajového,“ sdělila magazínu Publishers Weekly.
Na druhé straně největší dopis na podporu J. K. Rowlingové podepsali například Tom Stoppard, John Cleese nebo Tony Robinson. Dalších více než 18 tisíc lidí pak podepsalo internetovou petici.
Rowlingová mezitím přilila olej do ohně svou novou detektivní knihou Troubled Blood (Nepokojná krev), jež napsala pod pseudonymem Robert Galbrtaith. Děj se točí okolo ženy, o které se věří, že padla za oběť maniakálnímu vrahovi Denisovi Creedovi. Ten je transvestita. Ačkoliv jde o muže, cítí se a obléká se jako žena.
Počátek
Dne 6. června sdílela autorka knižní ságy o Harrym Potterovi na svém Twitteru příspěvek o menstruaci s posměšným komentářem. Fanoušci začali spisovatelku obviňovat z transfobie. Proti Rowlingové se postavili i někteří herci z filmové adaptace Harryho Pottera včetně Daniela Radcliffa a Emmy Watsonové.
Spisovatelka svým kritikům odpověděla v dlouhém příspěvku na svých webových stránkách. Uvedla pět důvodů, proč má být současný transsexuální aktivismus nebezpečný. Jako hlavní uvádí fakt, že aktivismus vymazává slovo pohlaví a s tím související společenskou debatu. Nahrazuje ho fakticky bezvýznamovým slovem gender. Jako další důvody uvádí účinek na dětskou výchovu a oběti sexuálního násilí, potlačování svobody slova a problémy s lékařskou změnou pohlaví.
Připomínáme, že Rowlingová nebyla z transfobie nařčena poprvé. Loni v prosinci se na Twitteru zastala britské vědkyně Mayi Forstaterové. Ta tvrdila, že transsexuální ženy nemohou zcela změnit své biologické pohlaví a stálo ji to kariéru. V roce 2018 Rowlingová zase kladně reagovala na twitterový příspěvek o tom, že transsexuální ženy jsou zkrátka jen „muži v šatech“.