Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Divadlo v Dlouhé získalo tři Radokovy ceny

Kultura

  21:22aktualizováno  22:48
Třikrát zazněl dnes večer při předávání Cen Alfréda Radoka za inscenační výkony v roce 2011 název pražského Divadla v Dlouhé.

Divadlo- ilustrační foto: Shutterstock

Na základě hlasování více než osmi desítek kritiků a publicistů spolupracujících s časopisem Svět a divadlo získalo v jubilejním dvacátém ročníku toto prestižní ocenění za inscenaci hry Paula Claudela Polední úděl v režii Hany Burešové. Herečka Helena Dvořáková za ni převzala Radokovu cenu za ztvárnění role Ysé a Martin Černý za návrh scény.

Divadlem roku se stalo už potřetí Pražské komorní divadlo Dušana Davida Pařízka; úspěšný soubor působící v Divadle Komedie však tento prostor k 31. červenci kvůli nedostatečné podpoře pražského magistrátu opustí. Herec Martin Pechlát byl oceněn za výkon v inscenaci Legenda o svatém pijanovi, kterou na tomto jevišti nastudoval David Jařab.

ČTĚTE TAKÉ:

Českou hrou roku se stali Jedlíci čokolády Davida Drábka, které uvedlo v autorově režii královéhradecké Klicperovo divadlo v dramaturgii Markéty Bidlasové. Radokovou cenou za hudbu byl odměněn Miloš Štědroň - tvůrce hudebního doprovodu k inscenaci Leoš aneb Tvá nejvěrnější, kterou v režii a úpravě Vladimíra Morávka připravilo brněnské Divadlo Husa na provázku.

Talentem roku 2011 byl vyhlášen herec Michal Isteník - člen brněnského divadla Buranteatr a činoherního souboru Městského divadla Brno.

V dramatické soutěži o nejlepší původní českou a slovenskou divadelní hru za rok 2011, kterou vyhlašuje Nadační fond Cen Alfréda Radoka, usilovalo o prvenství 64 textů šesti desítek autorů. Vítězem se stala hra Jana Kralochvíla s názvem Vladimirova děvka. Další dvě místa obsadili autoři Nenad Djapič (Vídeňský hřích) a Iva Procházková (Brutto).

Valčík na rozloučenou

Když zástupci Pražského komorního divadla děkovali za ocenění, zahrála jim kapela Divadla v Dlouhé symbolicky Valčík na rozloučenou. "Bylo to krásných deset let, přijďte se na nás ještě podívat, máte k tomu do července příležitost," komentoval to Pařízek. "Třeba budeme dělat něco dál," dodal režisér David Jařab.

Režisérka Hana Burešová ocenila, že se našlo tolik příznivců Claudela a její inscenace. Poděkovala i těm, kteří na jevišti nejsou vidět včetně dramaturga Štěpána Otčenáška a překladatele Vladimíra Mikeše.

Držitelé Cen Alfréda Radoka za rok 2011

Inscenace: Paul Claudel: Polední úděl režie Hana Burešová Divadlo v Dlouhé, Praha Ženský herecký výkon: Helena Dvořáková Ysé ve hře Polední úděl Divadlo v Dlouhé, Praha

Mužský herecký výkon: Martin Pechlát Andreas Karták ve hře Legenda o svatém pijanovi Pražské komorní divadlo - Divadlo Komedie

Divadlo: Pražské komorní divadlo - Divadlo Komedie

Poprvé uvedená česká hra: David Drábek: Jedlíci čokolády režie David Drábek Klicperovo divadlo, Hradec Králové

Scénografie: Martin Černý Paul Claudel: Polední úděl Divadlo v Dlouhé, Praha

Hudba: Miloš Štědroň Milan Uhde, Miloš Štědroň: Leoš aneb Tvá nejvěrnější Divadlo Husa na provázku, Brno

Talent roku: Michal Isteník - herec

Dramatická soutěž:

1. místo: Jan Kratochvíl - Vladimirova děvka

2. místo: Nenad Djapić - Vídeňský hřích

3. místo: Iva Procházková - Brutto

Autoři: ,

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Advantage Consulting, s.r.o.
OBCHODNĚ - TECHNICKÝ ZÁSTUPCE (30 - 55.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj
nabízený plat: 30 000 - 55 000 Kč