Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Trumpetový mág Erik Truffaz představí v Praze a v Plzni své nové album

Kultura

  14:00
Uznávaný trumpetista Erik Truffaz, kterého kritika přirovnává k jazzovému géniovi Milesi Davisovi i k průkopníkovi ambientu Brianu Enovi, dnes zahraje v pražském Paláci Akropolis a v pátek 16. v plzeňské Mešťanské besedě. Švýcarský hudebník žijící ve Francii se představí v kvartetu s Benoitem Corbozem (piano), Marcello Giulianim ( baskytara) a novým bubeníkem Arthurem Hnatekem. Nabídne ukázku ze svého chystaného alba.

Erik Truffaz foto: Urban Bushmen

Nové album, které vyjde v lednu 2016, zrcadlí podle hudebníkových webových stránek ‚hladkou metamorfózu‘ od jeho zatím posledních hudebníkových počinů. Ke spolupráci na něm si přizval exotické umělce - ‚afro-beatovou princeznu‘ Rokiu Traoréovou a hip-hopera Oxma Puccina z Mali.

Truffaz, který na konzervatoři v Ženevě začínal s klasickým repertoárem, se do pražské Akropole vrací opakovaně. Loni v multimediálním představení Being Human Being se tam s ním a s mexickým hudebníkem Murcofem setkal jeden z nejslavnějších komiksových tvůrců současnosti Enki Bilal. V roce 2010 na stejném místě vystoupil s francouzským zpěvákem Sly Johnsonem a dubstepovým bubeníkem Philippem Garciou. Letos pětapadesátiletý muzikant žijící ve Francii také v Akropoli představil v roce 2007 nový talent, písničkářku Sophii Hungerovou, a hrál i na festivalu Colours of Ostrava.

Truffaz začínal v taneční kapele svého otce. Od roku 1994 vydává sólová alba, na kterých fúzuje jazz s drum’n’bassem, dubem, hip hopem i s world music. „Jazz se šťávou i duší, a spoustou otevřeného prostoru,“ napsal o jednom z nejznámějších evropských jazzmanů časopis Rolling Stone.

Truffaz natočil téměř dvě desítky alb a prosadil se po celém světě. „Inteligentní, nekompromisní hudba současnosti, kterou hrají virtuózní hráči s bohatou fantazií a odvahou,“ zhodnotil jeho tvorbu časopis JazzTimes.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...