Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kultura

Trumpovy paměti jsou horké zboží. Jde o smlouvy za stovky milionů, ve střehu jsou i televizní tvůrci

Donald Trump foto: Reuters

WASHINGTON - O paměti odstupujících prezidentů je tradičně obrovský zájem. Nejinak tomu bude i v případě Donalda Trumpa. Nakladatelé a televizní tvůrci mu údajně nabízejí smlouvy za rekordní částky.
  9:03

V médiích se objevují zatím neověřené zprávy o tom, že Donald Trump za své čtyři roky v prezidentské funkci stihl v Oválné pracovně napsat i své memoáry. Bulvární deník The New York Post pak citoval zdroje blízké Trumpovi, které tvrdí, že je prezident „bombardován“ různými nabídkami a smlouvami v hodnotě až 100 milionů dolarů.

Donald Trump během jednoho ze svých proslovů.
Donald Trump promlouvá v Bílém domě po zveřejnění prvních výsledků...

Trumpova kniha či případný televizní pořad jsou už předem téměř jistým hitem. Je totiž jisté, že o ně mezi jeho 70 miliony voliči bude obrovský zájem a takové množství znamená velké peníze pro kohokoliv, s kým Trump spolupráci naváže. Zároveň se tím ale potenciální zájemce staví do nezáviděníhodné pozice u americké levice, která Trumpa celé čtyři roky ostře kritizovala. 

Na trhu jsou také velmi úspěšné knihy, které Trumpovu administrativu kritizovaly, jako jsou Oheň a krev (česky 2018, Universum) Michaela Wolffa, Strach - Trump v Bílém domě (česky 2019, Bourdon) novináře Boba Woodwarda nebo kniha s krkolomným názvem Příliš mnoho a nikdy dost: Jak moje rodina stvořila nejnebezpečnějšího muže světa (česky 2020, Zoner press) od prezidentovy neteře Mary Trumpové. 

Když z funkce v roce 2016 odstupoval prezident Barack Obama, dohodl se s nakladatelstvím Penguin Random House na knize. Smlouva měla hodnotu přibližně 60 milionů dolarů a šlo do té doby o rekord. George W Bush za své memoáry dostal v roce 2010 10 milionů dolarů. Bill Clinton v roce 2004 inkasoval 15 milionů.

Trump už mimochodem jednu autobiografii vydal. Knihu Umění dělat dohodu (česky Pragma, 2011) z roku 1987 napsal spolu s najatým ghostwriterem Tonym Schwartzem. Ten si ale na spolupráci stěžoval a nechal se slyšet, že by lepší název pro knihu byl Sociopat. „Pochybuju, že v dospělosti přečetl do konce jedinou knížku,“ prohlásil.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat