Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Turbíny a figury made in Germany

Kultura

  15:10
PRAHA - Galerie Zdeněk Sklenář hostí výstavu významných německých výtvarníků Markuse Lüpertze a A. R. Pencka. Expresivní malby a sochy umělců, kteří ve světě proslavili německé moderní umění pod heslem "Made in Germany", v prostorách galerie doplňuje i tvorba jejich žáka, českého malíře Lubomíra Typlta. Výstava s krkolomným názvem lüpertzpencktyplt bude v Galerii Zdeněk Sklenář otevřena až do konce července.

Markus Lüpertz ve svém ateliéru foto: Reprofoto

Dnešní vernisáže se kromě Typlta zúčastnil také významný německý galerista Michael Werner, který Lüpertze a Pencka zastupuje a podílel se na vybudování věhlasu německé současné tvorby v zahraničí. "Poprvé jsem v Praze spoluorganizoval výstavu před osmi lety. Na dnešní výstavě jsou ale všechna díla autorů vystavena poprvé," řekl Werner.

U umění se nesmí přemýšlet

Oba německé autory spojuje silná expresivní malba a neméně výrazné sochy. "Lüpertzovi je svým způsobem jedno, co maluje. Nezajímá ho motiv, ale kvalita samotné malby. Naopak Penckova vystavená díla jsou autobiografická," uvedl.

Michael Werner má galerie v Berlíně, Kolíně nad Rýnem a v New Yorku, ve kterých dává prostor zejména současné německé tvorbě. "U uměleckých děl se nemá přemýšlet. Platí tady heslo Co vidíš, je to, co vidíš a tím se také řídím," vysvětlil Werner.

Německý neo-expresionismus

Lüpertz a Penck jsou ve světové literatuře o umění prezentováni jako představitelé neo-expresionismu. Kromě uměleckého stylu je spojuje mimo jiné i jeden z jejich studentů, Lubomír Typlt. V jeho umělecké tvorbě jsou patrné dvě výtvarné linie: čistě expresivní figurální obrazy v křiklavých barvách a rozměrné kompozice strojů a turbín.

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!