Neděle 4. prosince 2022, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Turné Eda Sheerana vydělalo nejvíc peněz v historii, překonalo rekord kapely U2

Kultura

  15:17
Londýn - Turné Eda Sheerana Divide Tour překonalo osm let starý rekord kapely U2 ve výdělečnosti. Anglickému zpěvákovi s irskými kořeny už vyneslo zhruba 736 milionů dolarů, a to mu stále ještě zbývá odehrát dvanáct koncertů. Celkem pak během koncertní šňůry absolvuje Sheeran 255 vystoupení, včetně dvou v Praze.

Na dva pražské koncerty Eda Sheerana přišlo dohromady 150 tisíc diváků. foto:  Michal Šula, MAFRA

Sheeran navíc překoná i rekord v návštěvnosti. Zde rekord rovněž držela irská kapela U2, na kterou během jejího turné přišlo před osmi lety 7,3 milionu lidí. Sheeranovy koncerty navštíví celkem podle odhadů zhruba 8,5 milionu fanoušků ze 43 zemí světa.

Na oba koncerty Sheerana přišlo do Letňan celkem 150 tisíc diváků. Mohou se zapsat mezi největší této dekády

„Moc děkuji každému jednotlivci, který na koncert dorazil. Pořád zbývá 12 vystoupení, nikdy na to nezapomenu,“ napsal vděčný zpěvák na Instagram. Výsledek potěšil i Sheeranova manažera Stuarta Campa. „To, co Ed dokázal, je naprosto neuvěřitelné... mít možnost se vůbec považovat za někoho, kdo je na stejné úrovni jako U2 je úžasné,“ řekl pro server Pollstar Camp. 

Server The Guardian porovnal obě turné. Kapela U2 stanovila rekord s výdělkem 735 miliard dolarů v roce 2011 během turné 360°, při kterém odehrála jen 110 koncertů. Tento rekord nyní Ed Sheeran těsně překonal a ještě ho určitě dále zlepší. U2 se ovšem pyšní téměř dvojnásobnou průměrnou návštěvností 66 091, k čemuž pomohlo i to, že svůj koncert odehrála vesměs na větších stadionech, zatímco Ed Sheeran využívá i menších prostorů. 

V Praze odehrál Sheeran dva koncerty začátkem července, které navštívilo zhruba 150 000 lidí, což mu i zlepšilo návštěvnický průměr. Ten má oproti U2 poměrně nízký 34 541 návštěvníky na vystoupení.

Zpěvák také během šňůry našel čas i na vydání nového alba ve kterém nazpíval hity například s Brunem Marsem, Eminemem či Justinem Bieberem.

Autor:

Mohlo by vás zajímat