Pátek 2. června 2023, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Turnerův obraz Rome from Mount Aventine dosáhl rekordní ceny

Kultura

  11:00
LONDÝN - Obraz Rome from Mount Aventine (Řím z hory Aventine) od anglického mistra Josepha Mallorda Williama Turnera se na aukci v Londýně prodal za rekordních 30,3 milionu liber (1,1 miliardy korun). To je nejvyšší částka, jaká se kdy utržila za dílo tohoto malíře z přelomu 18. a 19 století i dílo nějakého anglického umělce z dob před 20. stoletím. Uvedla to dnes agentura Reuters.

Joseph Mallord William Turner: Rome from Mount Aventine (Řím z hory Aventine) foto: Reprofoto

O velkou olejomalbu, jejíž cenu předtím odhadovala aukční síň Sotheby’s na 15 až 20 milionů liber, se v přihazování poměřili čtyři zájemci. Nakonec dílo z roku 1835 od romantického krajináře Turnera, jenž bývá pokládán za předchůdce impresionismu, získal anonymní kupec. „Neexistuje více než asi pět Turnerových významných děl, která zůstala v soukromých rukách, a toto dílo (Rome from Mount Aventine) se vnímá jako jedno z nejkvalitnějších z nich,“ řekl po rekordní dražbě Alex Bell z oddělení starých mistrů v Sotheby’s.

Joseph Mallord William Turner: Autoportrét (1799).

Joseph Mallord William Turner (1775  – 19. 12. 1851) byl anglický romantický krajinář, jenž bývá pokládán za předchůdce impresionismu. Narodil se v rodině v londýnské čtvrti Covent Garden a v pouhých čtrnácti letech byl přijat na Royal Academy Schools v Londýně. Zpočátku maloval hlavně akvarely, první olejomalbu Rybáři na moři vystavil v roce v roce 1796. V roce 1802 byl přijat do Královské akademie, kde pak od roku 1811 přednášel. Turner často cestoval a v jeho tvorbě se výrazně projevovalo okouzlení krajinou. Jeho oblíbeným místem byly Benátky, kam se vrace celý život. Často maloval moře, které miloval. Ve svých obrazech se snažil zachytit proměny barev a světla v atmosféře, maloval pomocí čistých barevných skvrn. Díky svému cítění barev a slunce býval Turner přezdíván ‚malíř světla‘.

Autoři: ,

Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem
Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem

Polovinu jogurtu dáme do misky, smícháme s kmínem, kajenským pepřem, sójovou omáčkou a utřeným česnekem.