Čtvrtek 9. prosince 2021, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tváře polského designu: kolo z překližky a nábytek z drátu

Kultura

  10:15
Polsko je prý na nejlepší cestě stát se v designu světovým lídrem. Také se vám zdá takové tvrzení trochu nadnesené? Rozuzlení čeká ve Veletržním paláci.

Tváře polského designu ve Veletržním paláci. foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

Jako momentku, krátký, jednoduchý obraz struktury, v níž se aktivita tvůrčích jednotlivců spojila ve složitý celek užitého umění, koncipovali autoři společné výstavy Tváře polského designu z pražské Národní galerie a Polského institutu. Začala včera ve Veletržním paláci a potrvá do konce listopadu.

Původně navrhl několik hraček, aby pomohl malým truhlářským dílnám v Beskydech. "Odpor ke změnám byl ale tak silný, že jsem musel své nápady realizovat sám," vzpomíná na 90. léta designér Wojcech Bajord, vůdčí osobnost firmy, která dnes své dřevěné hračky z Polska posílá do celého světa. Kurátor výstavy Tvář polského designu, sám rovněž návrhář a držitel titulu Designér roku 2008, Tomasz Andrzej Rudkiewicz nicméně tvrdí, že při návštěvě většiny hračkářství je stále ještě zděšen, jaké plastové paskvily se dětem, nejen v Polsku, nabízejí.

Tváře polského designu ve Veletržním paláci.

Podle těch, kteří současnou výstavu v Praze připravili, lze vysledovat jistou analogii mezi československým rozkvětem ve dvacátých a třicátých letech minulého století a posledními dvěma dekádami vývoje v Polsku.

Polsko už osmnáct let zažívá výrazný investiční a stavební vzmach a s ním souvisí i boom, jemuž se těší všechna odvětví designu. "Nastoupila ta obrovská vlna a přinesla nebývalou šanci návrhářům a výrobcům, ať už ve studiích a ateliérech, výrobních podnicích nebo jednotlivcům, kteří pracují na zakázku průmyslu individuálně," vysvětluje situaci na polském trhu designu kurátor Rudkiewicz. "Před dvaceti lety jsme znovu získali svobodu a s ní prostor pro svobodnou kulturu – ta předtím byla jen invazí, okupací jiné kultury." Podle Rudkiewicze je Polsko na nejlepší cestě stát se v oblasti designu světovým lídrem. Jeho současnou tvář formuje sedm významných center, mezi nimi například výtvarné akademie v Gdaňsku, Krakově, Lodži a Varšavě.

Z produkce jejich studentů výstava ve Veletržním paláci ukazuje barevnou škálu návrhů, hotových výrobků i jejich grafických znázornění: od dětských kočárků, variabilního nábytku, hravých příborů, co mají místo střenky kuličky do dlaně, nábytek z drátu nebo dětské kolo z překližky přes prototypy malých živých aut do města až po kolejová vozidla nebo třeba studie využití jevu větrných trychtýřů na gdaňském sídlišti jako zdroje obnovitelné energie…

Lokomotivy, záchodky a dětské prolézačky
Expozice představuje polský design především v tvorbě vzorů pro sériovou průmyslovou výrobu. Prezentují se sami autoři, projekční studia i výrobci. Najdeme tu lůžka, lékařské pomůcky, židle, stolky, dětské prolézačky, ale také vozíky pro uklízečky, automatické pouliční toalety, nápaditá svítidla nebo třeba návrhy vagonů, lokomotiv a tramvají. "Firma, která začínala ve staré německé továrně na kolejová vozidla, v níž posléze vyráběl socialistický kombinát, konkuruje dnes největším firmám ve světě. Vytváří špičkový design, používá nejmodernější technologii, má velký tvůrčí tým," připomíná kurátor Rudkiewicz.

"Design má mnoho významů, můžeme ho ale chápat i velmi jednoduše: Jeho úkolem je vymýšlet předměty pro každodenní potřebu tak, aby bylo naše okolí pohodlné, bezpečné a estetické. Po letech zkušeností vím, jak silně je design spojen s osudem a rozvojem národa a jak úzce souvisí s historickou zkušeností a tradicí."

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...