Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tvorbou proti nenávisti. HateFree Culture vyhlásila soutěž

Kultura

  6:00
Otevřenou výzvu HateFree Art vyhlásilo Centrum současného umění DOX. S uměleckým dílem reflektujícím xenofobii a vzájemné soužití se mohou přihlásit nejen umělci, ale kdokoli z široké veřejnosti do 15. dubna. DOX se tak hlásí k iniciativě HateFree Culture, která usiluje o život bez násilí a nenávisti. Před několika dny představili vznikající síť HateFree zón.

DOX chystá výstavu k iniciativě HateFree Culture. foto: DOX

Výzva pro umění bez nenávisti je určena všem, kdo chtějí přihlásit svá díla i náměty děl, jež se zaměřují na reflexi témat jako je rasismus, xenofobie, nacionalismus, pravicový radikalismus, násilí z nenávisti, předsudky a nedostatek tolerance vůči příslušníkům menšin, subkultur nebo jiných sociálních skupin.

Lukáš Houdek

„Díla a projekty by měly mít potenciál téma citlivě otevřít, tlumit napětí a konflikty ve společnosti,“ říká k povaze děl koordinátor projektu HateFree Culture Lukáš Houdek. Sám Houdek přitom pro kampaň proti násilí z nenávisti vytvořil několik desítek portrétů osobností české kultury s mottem: nenávist mi nesluší. „Cílem projektu je posílení vzájemného soužití a aktivní zapojení občanů v boji proti násilí ať už v reálném světě či online,“ dodává Houdek.

Více o projektu HateFree Culture čtěte v rozhovoru:

Videa, dvojrozměrná díla nebo performance přihlášené do otevřené výzvy prostřednictvím webové stránky DOXu mají šanci být vybrány pro letošní výstavy ve veřejném prostoru v českých městech, příští rok bude výstava v DOXu.

Iniciativu s názvem HateFree Culture, celorepublikovou kampaň proti rasismu a násilí z nenávisti, která reaguje na dlouhodobý narůst negativních postojů vůči některým skupinám obyvatel ČR z důvodu jejich etnicity, sexuální orientace, náboženství, subkultury, handicapu nebo jiných odlišností, podporuje Agentura pro sociální začleňování při Úřadu vlády.

V rámci projektu vznikají i HateFree zóny, k nimž se hlásí veřejně přístupná místa, která chtějí dát svým návštěvníkům najevo, že se v jejich prostředí nemusí bát žádných nenávistných útoků jak ze strany zaměstnanců, tak ze strany hostů. Cílem sítě zón je zahrnout prostory rozličných zaměření, které zasahují do různých sfér a situací každodenního života.

Proto jsou mezi prvními jak bary a kavárny, tak galerie, divadla, sportoviště, média, modelingová agentura nebo kostel. Registrovaní členové HateFree komunity si mohou vytvořit HateFree Občanku - kartičku, se kterou ve vybraných zónách získají slevu či jinou výhodu. Kartička umožní i finančně zvýhodněný vstup na některé festivaly, které s HateFree Culture spolupracují, například Letiště.

Všechny HateFree zóny budou postupně přibývat na mapě HateFree Česko. Zatím jich je tam 25, z toho v Praze čtyři, vedle DOXu je to Divadlo Archa, Rádio Wave a karlínská Kavárna Kočičí.

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...